A pedagógusok sztrájkbizottsága szervezett tüntetést 11 órára a Kossuth térre. A megmozduláshoz több más ágazat szakszervezete is csatlakozott, és az ország számos pontjáról érkeztek demonstrálók a fővárosba. A héten a köznevelési kerekasztal nem hozott áttörést, és a sztrájkbizottság sem tudott dűlőre jutni a kormánnyal az oktatásban tapasztalható rossz állapotok megoldásáról…
Nemcsak a tanárok, de szülők, diákok, a köztisztviselők és egészségügyi dolgozók képviselői, sőt, a pécsi bányászok is eljöttek, hogy kifejezzék szolidaritásukat. A dudaszóval, bekiabálással kísért beszédek főleg az oktatásügy leromlott helyzetéről, a mindent kézben tartó Klik túlhatalmáról szóltak: Pukli István, a fővárosi Teleki Blanka Gimnázium igazgatója szerint a tanárnak ma csak az engedelmességhez és a lojalitáshoz van joga, a mindent bekebelező rendszer pedig kizárólag papíron eredményes.
Nagy felhördülést váltott ki, amikor a szónokok Lázár János minisztert idézték, miszerint a tanároknak balhézás helyett inkább tárgyalniuk kellene. Ezután vagy fél percig visszhangozta a tömeg: Jöjjön ki!
A közös nyomor hozott össze bennünket – ezt már Sándor Mária, a fekete ruhás ápolók vezetője mondta, aki az egészségügyi dolgozókat képviselte a tüntetésen. Ő és más felszólalók is arról beszéltek, hogy a közszféra dolgozóit – szociális munkásokat, tisztviselőket, védőnőket és tanárokat – egyaránt sújtja a rendszerszintü megfélemlítés és tehetetlenség, a közszféra dolgozói 7-8 éve nem kaptak érezhető mértékü fizetésemelést, mindez pedig szétzülleszti a közszférát.
A szakszervezetek a következőket követelik:
• tananyag radikális csökkentése,• a kötelező tanulói óraszámok mérséklése,• az általános iskolában a délután négy óráig tartó kötelező benntartózkodás megszüntetése,• a kötött munkaidő megszüntetése,• az Országos Köznevelési Tanács és a Közoktatás-politikai Tanács visszaállítása,• az intézményvezetők munkáltatói és gazdálkodási jogának visszaállítása,• a szakképzési centrumok jogi helyzetének rendezése,• a tankönyvválasztás szabadsága,• a köznevelésben a csaknem ötvenezer, az oktatást, a nevelői munkát segítő dolgozó bérének rendezése.
A tüntetőket a rendezvény végén sztrájkra szólították fel, majd délután egy körül rendzavarás nélkül véget ért a demonstráció, de zárásként a résztvevők még elénekelték a Szózatot, majd öt percig néma csendben álltak.
Forrás: liganet.huFotó: Kiséri-Nagy Ferenc