1849. május 21-én véget ért Budavár ostroma, a Görgey Artúr vezette honvédsereg ezen a napon foglalta vissza az ország fővárosát. A jeles eseményre emlékezve május 20-án, a magyar honvédelem napja alkalmából tartottak ünnepi állománygyűlést Szentendrén, az MH Altiszti Akadémián. A rendezvényen az alakulatnak ajándékoztak egy Görgey Artúr által használt kanalat. A Honvédszakszervezetet Lippai Csaba budapesti érdekvédelmi ügyvivő képviselte az állománygyűlésen…
Az állománygyűlésen dr. Hermann Róbert, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettese mondott köszöntőt. Hangsúlyozta: „1849. május 21-e a magyar hadtörténelem egyik kiemelkedő pillanata, hiszen 1541 óta először az ország hadserege a saját erejéből foglalta vissza az ellenség által megszállt fővárost, és tűzte ki a háromszínű magyar lobogót a budai vár bástyáira.” Hozzátette: amikor erről a napról beszélünk, nemcsak a honvédekről, nemcsak a tisztekről, nemcsak a vezérekről kell megemlékeznünk, hanem Görgey Artúrról is, aki a hadsereg parancsnoka volt.
Hermann Róbert kiemelte: ezen a napon meg kell emlékeznünk az egyszerű közhonvédekről is, kiváltképpen Püspöky Gráciánról, a zászlótartóról, aki 1849. május 21-én elsőként jutott fel zászlóstól a Fehérvári rondellára, és bontotta ki ott a trikolórt. Görgey Artúr a szemközti Svábhegyen található magyar főhadiszállásról figyelte az eseményeket, és amikor meglátta a kitűzött zászlót, így kiáltott: „Ott lobog a trikolór, éljen a honvéd!”
Az állománygyűlésen Gullner Gyula átadta Bozó Tibor dandártábornoknak Görgey Artúr személyi hagyatékát: egy monogrammal ellátott evőkanalat. Az alakulat parancsnoka köszönetét fejezte ki, majd elmondta, hogy ez a kanál egy különleges relikvia, amely a csapatzászló mellett fog helyet kapni.
A rendezvény végén az alakulótéren megkoszorúzták Görgey Artúr szobrát.
Forrás: honvedelem.hu
Szöveg: Takács Vivien
Fotó: Duruczné Téglás Dóra főhadnagy