2023. szeptember 19-22 között rendezték meg Lengyelországban, Gdyniában és Gdańskban a XXIII-ik reprezentatív katonai érdekvédelmi szervezetek konferenciáját, ahol a Honvédszakszervezet tisztségviselői megkoszorúzták Westerplatte-i csata emlékművet…
Westerplatte egy félsziget, a Lengyelországi, Gdanskban a Balti tenger és a Visztula torkolatánál. 1939.-ban itt működött a Lengyel Katonai Tranzitraktár, ahol a második világháború kezdetén a Westerplattei csataként híresült el 1939. szeptember 1.-én a lengyel és a német erők első összecsapása.
A csata kezdetén a német hadsereg tüzérsége áttörte a Tranzitraktár épületeinek téglafalait, majd a lengyel védők, kézifegyverekkel, aknavetőkkel és géppuskatűzzel válaszoltak. A támadásokat visszavertek, és a németeknek váratlanul nagy veszteségeket okoztak.
Az elkövetkező napokban a németek ismételten bombázták a Westerplatte-t Stuka taktikai bombázóikkal, haditengerészeti tüzérséggel és nehéz tábori tüzérségükkel. Az 570 német katona ismételt támadásait a 180 lengyel katona hét napig verte vissza.
1939. szeptember 7-én a lengyel védők parancsnoka Sucharski őrnagy úgy döntött, hogy lőszer és ellátmány hiányában megadja magát. A Westerplatte katonáinak példás helytállása, hazaszeretete emlékére készült el a „Parti védők emlékműve” melyet 1966-ban lepleztek le.
A Honvédszakszervezet tisztségviselői ennél az emlékműnél helyezték el a koszorújukat, a hős lengyel katonák emlékére.