Jogerős ítélet született a Fővárosi Bíróságon, miután a másodfokú bíróság tárgyaláson kívül helybenhagyta az elsőfokú bíróság – még tavaly szeptember 26-án született – végzését a folyamatos ügyeleti szolgálatot ellátók részére megállapított évi szolgálatteljesítési időkeret tekintetében…
A Honvédszakszervezet (továbbiakban: HOSZ) által benyújtott kifogás arra irányult, hogy megakadályozza a Magyar Honvédség 32. Őr- és Díszezred (továbbiakban: MH) parancsnoka által kiadott intézkedést, nevezetesen azt, hogy a folyamatos ügyeleti szolgálatot ellátók részére megállapított évi 2080 óra szolgálatteljesítési időkeretet felkívánta emelni évi 2400 órára. Az eldöntendő kérdés az volt, hogy a Hjt. 2003. július elsejei módosítása után, a folyamatos ügyeleti szolgálatot ellátók esetében lehetséges-e a korábbi 2080 órás évi szolgálatteljesítési időkeret felemelése a részben vagy egészben készenléti jellegü beosztások esetében alkalmazható heti 54 órára, azaz évi 2808 órára.
Az előzményekhez még az is hozzátartozik, hogy az első fokon eljáró Fővárosi Munkaügyi Bíróság a szakszervezeti kifogás tekintetében előterjesztett kérelemnek helyt adott, azonban az indokolásban a már hatályon kívül helyezett Hjt. szövegét alkalmazta, amiért a HOSZ is fellebbezést nyújtott be.
A Fővárosi Bíróság, mint másodfokú bíróság Honvédszakszervezet kérelmezőnek (továbbiakban HOSZ) a HM Jogi Képviseleti Főosztály által képviselt MH 32. Budapest Őr- és Díszezred kérelmezett (továbbiakban MH) ellen szakszervezeti kifogás tárgyú nemperes eljárásban a Fővárosi Munkaügyi Bíróság 2003. szeptember 26-án kelt 28.Mpk.50.255/2003/4. számú végzése ellen, a kérelmező és a kérelmezett fellebbezése folytán tárgyaláson kívül helybenhagyta az elsőfokú bíróság végzését.
Az ítélet indokolás részéből kiderül, hogy az elsőfokú bíróság végzésében a kérelemnek helyt adott és megállapította, hogy a kérelmezett (242/2003. számú) intézkedésének 1. pontja jogszabályellenes, ezért azt hatályon kívül helyezte.
Az indokolás kifejti, hogy a kérelmezett (MH) a folyamatos ügyeleti szolgálatot ellátók részére a szolgálatteljesítési időkeretet évi 2400 órában határozta meg, ezzel megváltoztatva a korábbi, évi 2080 órás keretet. Az elsőfokú bíróság a kérelmező (HOSZ) által gyakorolt kifogás, majd az ugyanolyan tartalmú, bírósághoz benyújtott kérelem alapján vizsgálta felül ezt az intézkedést a jogszabályok alapján. Alkalmazta a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény (Hjt.) 91.§-át és annak (4.) bekezdésére tekintettel minősítette az intézkedést jogszabályba ütközőnek. Az indokolás teljes szövegét hamarosan közzé tesszük…
Az eljárás illetékét az állam viseli, a végzés ellen fellebbezésnek helye nincs.