A Honvédelmi Érdekegyeztető fórum (HÉF) február 18-i ülése Farkas László napirend előtti felszólalásával vette kezdetét. A HOSZ elnöke ismertette azt, a honvédelmi miniszternek írott levelet, melyben – többek között – bejelentette, hogy ,,…a HOSZ ilyen körülmények között működő fórum munkájában nem kíván részt venni, mivel az nem lehet az eredményes érdekegyeztetés színtere…”
A HÉF február 18-i ülésén Iváncsik Imre, a HM politikai államtitkára képviselte a szaktárca vezetőjét, a munkaadói oldal ügyvivője dr. Tóth Rudolf dandártábornok, míg a munkavállalói oldalé Farkas László, a HOSZ elnöke volt. De csak pár percig volt ez így, hisz a katonák reprezentatív szakszervezetének vezetője miután ismertette a Juhász Ferencnek címzett levelet, Heiling Ottó alelnökkel együtt kivonult az ülésteremből. A honvédelmi miniszternek írott levelet az alábbiakban teljes terjedelmében közöljük.
Honvédszakszervezet 1. számú példány
1135 Budapest, Lehel u. 41.
Nyt. sz.: 4 / 33 /2004.
Juhász Ferenc
Magyar Köztársaság
honvédelmi miniszter
Budapest
Tisztelt Miniszter Úr!
Az Ön által felmondott, és a HÉF munkavállalói oldalán helyet foglaló szervezetek közül csak a Honvédszakszervezettel újból meg nem kötött, a szervezetek müködési feltételeihez való munkáltatói hozzájárulásról szóló megállapodás hiányának következtében 2004. január 22-én szervezetünknek le kellett adnia a korábbi megállapodás alapján általunk használt és a honvédség által üzemeltetett gépjármüveket. Ezzel a munkabéke megőrzése és a honvédelmi érdekegyeztetés zavartalanságának biztosítása érdekében tett korábbi erőfeszítéseink ellenére a honvédelmi tárcánál a müködési feltételekhez való hozzájárulás szempontjából az érdekvédelmi szervezetek közötti egyensúly megbomlott, megszünt az érdekvédelmi munka esélyegyenlősége.
Azon túl, hogy a kialakult helyzet a Hjt. hátrányos megkülönböztetés tilalmába ütközik, ellehetetleníti az érdekegyeztető fórum munkáját is. Az eltérő támogatottságú munkavállalói szervezetek véleménye nem lehet mérvadó a munkaadói oldal számára sem. A továbbiakban nem lehet megállapítani, hogy egy-egy előterjesztést elutasító, vagy támogató vélemény, milyen motiváció alapján fogalmazódott meg. Esetlegesen a meglévő támogatás megőrzése, a megvont támogatás visszaszerzése, vagy a megvonás miatti ellenkezés áll-e az adott szervezet álláspontja mögött. A HOSZ ilyen körülmények között müködő fórum munkájában nem kíván részt venni, mivel az nem lehet az eredményes érdekegyeztetés színtere.
Tisztelt Miniszter Úr!
A Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum további müködése csak úgy képzelhető el, ha a müködési feltételekhez való hozzájárulásban helyre áll a munkavállalói szervezetek közötti egyensúly, ha ismét megteremtődik az érdekvédelmi munka esélyegyenlősége. Ez azonban a HOSZ-tól megvont támogatás visszaadásával már nem képzelhető el. Szakszervezetünk a müködési feltételekhez való tárca hozzájárulást a megalapozott szakértői bázison nyugvó és széles társadalmi támogatottságot élvező szakszervezeti álláspont kialakításához – ami egyben munkáltatói igény is – nyújtott támogatásként értékelte.
Bár Ön a megállapodás felmondásának okaként a tárca költségvetésében meglévő feszültségeket nevezte meg, a közelmúltban Öntől és a tárca kommunikációs főigazgatójától a sajtón keresztül értesültünk arról, hogy a felmondás valódi oka a HOSZ 2003-as évben végzett érdekvédelmi tevékenysége volt.
Teljesen elfogadhatatlan számunkra, hogy a müködési feltételekhez való hozzájárulásért törvényes érdekérvényesítő lehetőségről mondjunk le. Az érdekvédelmi tevékenység és a müködési feltételekhez való hozzájárulás színvonalának összekapcsolása rendeltetés ellenes joggyakorlatnak minősíthető. Ezek után a fent említett egyensúly csak az Ön által szervezetünkkel kapcsolatban többször említett törvényi minimumnak azaz „0” támogatásnak a munkavállalói oldal minden szereplőjére való kiterjesztésével valósítható meg.
Tisztelt Miniszter Úr!
Az a bejelentés, hogy a HOSZ a jelenlegi formában müködő Honvédelmi Érdekegyeztető Fórumon nem kíván részt venni, természetesen nem jelenti azt, hogy a törvényben biztosított jogunkról lemondtunk, de nem jelenti azt sem, hogy a tárca mentesülne a törvényben megfogalmazott egyeztetési kötelezettsége alól.
Tisztelettel kérem, hogy a honvédelmi tárca továbbiakban a törvény által előírt egyeztetési kötelezettségének a Honvédszakszervezettel, mint a Hjt szerint országosan reprezentatív szakszervezettel a Hjt 39. §-a alapján tegyen eleget.
Tisztelt Miniszter Úr!
Ezen levél tartalmát a Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum soros ülésén napirend előtt a résztvevőkkel ismertettem, azután az Ön képviseletében jelen lévő Iváncsik Imre politikai államtitkár úrnak adtam át. Ezt követően a HOSZ képviselői már nem vettek részt a fórum munkájában.
Tájékoztatom Önt arról, hogy ezzel egyidőben a levelet változatlan formában tájékoztatásul megküldtem a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszternek, valamint a miniszterelnök úrnak.
A katonatársadalom hiteles tájékoztatása érdekében, pedig az Egység újság következő számban, teljes terjedelemben tervezzük megjelentetni.
Budapest, 2004. február 18.
Tisztelettel:
Farkas László, elnök
A HÉF-ről történő kivonulás bejelentése után Farkas László elmondta, hogy mindez nem jelenti az érdekegyeztetésből történő kivonulást. A HOSZ elnöke kijelentette, hogy a HM az elmúlt időszakban nem volt partner, így jelenleg nem lát más lehetőséget, mint a törvényi keretek közötti egyeztetést. Farkas László hangsúlyozta, hogy a február 20-i, illetményfejlesztéssel kapcsolatos egyeztetésen a HOSZ, mint reprezentatív szakszervezet kíván részt venni.
A bejelentés után Iváncsik Imre kijelentette, hogy tájékoztatni fogja a honvédelmi minisztert a történésekről, és biztosítja a HOSZ-t, hogy a továbbiakban a törvényi előírásoknak megfelelően folytatja majd az érdekegyeztetést. A HM politikai államtitkára ezt követően – de már négyszemközti megbeszélésen – átvette a HOSZ elnökétől a fenti levelet, majd rövid tárgyalást folytattak a kialakult helyzetről.