szechenyi-terv-plusz
2025. 06. 15.
Jolán, Vid
: 403 Ft   : 349 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 614 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Alapítók a Honvédszakszervezetről

Hosz  |  2006. 08. 29., 17:35

Sörös István, a Honvédszakszervezet alapító tagja a másfél évtizeddel ezelõtti események kapcsán elmondta: a Katonák Érdekvédelmi Szövetsége 1991 szeptemberi megalakulása a civil és a katonai sajtó reflektorfényébe hozta a szervezõdést, s ez egészen az ezredfordulóig folytatódott. A kezdeti idõszakban rendkívül fontos volt számukra az osztrák, német, csehszlovák és lengyel katonai szervezetek és az érdekvédõk mûködési mechanizmusának tanulmányozása. Számtalan jó receptet kaptak, ám a gyakorlatban kiderült: minden ország katonái speciális gondokkal küzdenek. Az alapítókban felmerült, hogy szövetséget vagy szakszervezetet hozzanak létre – taktikai okokból az elõbbi mellett döntöttek. Jellemzõ egyébként a szervezetre, hogy az elsõ éves költségvetése alig haladta meg a tizenhatezer forintot. A szakszervezetté válást egyébként az is sürgette, hogy az idõközbeni jogszabályváltozások miatt fontos volt, hogy a szervezõdés a szakszervezeteket megilletõ összes jogosítvánnyal élhessen. Sörös István 1993-tól 1997-ig volt a KÉSZ, illetve a Honvédszakszervezet elnöke, s a legfontosabb eredménynek azt tartja, hogy a mai napig is él a szlogen: Rólunk – nélkülünk ne döntsenek!

Gróf Ferencet, a Honvédszakszervezet alapító tagját az „illegalitás” varázsa fogta meg. A szakszervezet alapításának gondolata ugyanis óriási ellenkezést váltott ki a minisztériumban – egyértelmû volt az állásfoglalás: a Magyar Honvédségben nincs helye és szerepe, nincs létjogosultsága a katonai érdekvédõ szervezetnek. Jellemzõ volt a ’90-es évek elejére, hogy honvédségi objektumon belül a szervezetrõl még beszélni sem lehetett. A Magyar Honvéd újság korábbi fõszerkesztõje szerint ugyanakkor a lapban nem tiltották az errõl szóló tudósításokat, így kissé paradox módon a tárca által kiadott újság volt az érdekvédelmi szervezet egyik „agitátora”. A cégbírósági bejegyzés után azonban változott a kapcsolat a minisztérium vezetésével, s ekkortól már bizonyos mûködési feltételeket is biztosítottak a szakszervezet vezetõinek. Mozgalmas idõszak volt a kilencvenes évek közepe a sajtó szempontjából is, amely végül 1998-tól konszolidálódott. Gróf Ferenc szerint a Hosz-nak rendkívül fontos szerepe van abban, hogy a katonák jogállását modern jogszabályokban rögzítették.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Honvédszakszervezetet a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 24., 10:40
Hétfőtől indul a Tik Tok oldalunk. Egy fiatal kollegina fog titeket információkkal ellátni ezen a csatornán keresztül a Honvéd Érdekképviseleti Szervezettel kapcsolatban. Mi úgy hívjuk őt Hészes Betti. Fogadjátok sok szeretettel tőle az infókat.
2024. 12. 10., 12:57
Tisztelt Tagtársunk! Örömmel tájékoztatjuk, hogy a GINOP _ PLUSZ 3.2.3-24 „Szociális partnerek kapacitásépítésének támogatása”című pályázat keretében a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet 57.663.449 Ft pályázati forrást nyert el...
2024. 03. 01., 12:35
Örömmel tájékoztatjuk önöket, hogy 2024. július 1-től a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet minden egészségpénztári tagsággal rendelkező tagjának rendszeres támogatást biztosít.
2024. 07. 25., 13:35
A Magyar Közlöny 2024. évi 69. számában 2024. június 28-án kihirdetésre került a honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (Hjkr.)

  JETfly Magazin

2025. június 12-én, több mint négy évtizednyi szolgálat után, ünnepélyes keretek között búcsúztatta ikonikus kiképző repülőgép típusát, az MB-339A-t, az Olasz Légierő.

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.
Széchenyi 2020 europai szociális alap.