A jogalkotó a munkavédelmi törvény 17. módosításánál tart. A jelenlegi szabályozás 2008. január elsejétől hatályos. Számos változást tartalmaz. Érdemes rá figyelmet szentelni, hiszen a törvény és a végrehajtási rendeletek egyértelműen vonatkoznak a honvédelmi ágazatra is.
2008. év elsejétől módosul a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény, immár a 17. alkalommal.
A honvédelmi ágazat szempontjából azért fontos a jelenlegi módosítás, mivel a ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK részben mind a Kormány, mind a feladatkörében érintett miniszter is felhatalmazást kap arra, hogy Magyar Honvédség tekintetében a munkavédelmi hatósági feladatokat ellátó szerveket rendeletben jelölje ki, illetve a szolgálati viszonyban kifejtett munkatevékenységre vonatkozó eltérő munkavédelmi követelményeket, eljárási szabályokat a miniszter rendeletben határozza meg. Ebből az következik, hogy végre a 21/2000. (VIII.18.) HM rendelet módosításra is sor kerülhet.
Ezzel párhuzamosan módosul gyakorlatilag az összes munkavédelemmel kapcsolatos jogszabály. Például a Biztonsági Szabályzatok, a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi jelzések alkalmazása; a munkaeszközökre a munkahelyekre vonatkozó munkavédelmi követelmények minimális szintje; a képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményei, stb.
Alapelv az, hogy békeidőszakban a munkavédelemről szóló törvény előírásai a honvédelmi ágazatra is természetesen kiterjednek, azokkal a speciális eltérésekkel, melyet a miniszter HM rendeletben külön szabályoz.
Rendkívüli fontosságúnak tartom a Mvt. 82. § (2) bekezdésének tartalmát, melyet a munkáltatónak legalább illik megvalósítani, illetve végrehajtani:
q Munkavédelmi üzembe helyezések.
q Időszakos biztonsági felülvizsgálatok.
q Soron kívüli ellenőrzések.
q Kockázatértékelések.
q Biztonsági berendezések, egyéni védőeszközök megléte, annak müködésképessége.
q Összehangolási tevékenység megvalósítása.
q Előírt alkalmassági vizsgálatok, biológiai monitorozás.
q Foglalkoztatási tilalom megtartása.
q A megengedett értéket meghaladó expozícióban történő foglakoztatás tilalma.
q A rákkeltő expozícióval járó tevékenység esetén az előírt mérések végrehajtása.
Néhány fogalommal bővült az ÉRTELMEZŐ RENDELKEZÉSEK, ezek közül kettőt emelnék ki:
q Pszichoszociális kockázat: a munkavállalót a munkahelyén érő azon hatások (konfliktusok, munkaszervezés, munkarend, foglalkoztatási jogviszony bizonytalansága stb.) összessége, amelyek befolyásolják az e hatásokra adott válaszreakcióit, illetőleg ezzel összefüggésben stressz, munkabaleset, lelki eredetü szervi (pszichoszomatikus) megbetegedés következhet be.
q Munkahigiénés vizsgálatok: a munkakörnyezetben lévő kóroki (fizikai, kémiai, biológiai, ergonómiai, pszichoszociális) tényezők feltárására, szintjének, továbbá a végzett munkából és a munkakörnyezet hatásaiból adódó megterhelés mennyiségi meghatározására alkalmas eljárások, valamint olyan vizsgálatok, amelynek eredményeként javaslat tehető a munkából és a munkakörnyezetből származó egészségkárosító kockázatok kezelésére (csökkentésére).
Egy momentumra szeretném a figyelmet ráirányítani, mely az érdekérvényesítés-érdekegyeztetés időszakában fontos szerepet kell, hogy kapjon.
Az eltelt időszakban nehézségekbe ütközött a munkavédelmi érdekképviselők megválasztása. El kellene érni, hogy ne csak ott legyen kötelező érvényü a munkavédelmi képviselő(k) választása, ahol a munkáltató a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozik. Mivel a honvédelmi ágazatra a Hjt. vonatkozik, a munkáltatóknak (állományilletékes parancsnokok) nem volt érdeke ennek a szervezeti elemnek a létrehozását támogatni.
Mindenképpen el kellene érni a honvédelmi ágazatban is a kötelező munkavédelmi érdekképviseletek létrehozását. Ebből aztán következik az összmunkáltatói szinten létrehozott paritásos munkavédelmi testület, amelyben egyenlő számban vesznek részt a munkavállalók és a munkáltatók képviselői.
Ameddig a fenti elemek nem jönnek létre, addig a munkavállalók (beosztottak, katonák) munkavédelemmel kapcsolatos érdekeit nem lehet racionálisan képviselni.
A cikk szerzője korábban a HOSZ munkavédelmi ügyvivőjeként szolgálta a tagság speciális érdekeit. Jelenleg nyugállományú tiszt. Több cégnél végez munka-és környezetvédelmi szaktevékenységet.
A munkavédelem területén felmerült kérdésekkel kapcsolatban az alábbi elérhetőségek állnak a tagság rendelkezésre:
Tel.: 0670/334 9795
E-mail: nemethp@hsz.hu
Németh Péter nyá. mk. alezredes
Építőgépész mérnök
Környezetvédelmi szakmérnök
Munkavédelmi technikus
HOSZ munkavédelmi tanácsadó