A Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége Veszprém Megyei Szervezete szakmai napot szervezett Budapesten, melynek témája „A munkavédelem belső szabályozása a vállalkozásokban” címet viselte. A közel 100 fős civil munkavédelmi szakember nagy érdeklődéssel kísérte a neves szakmai előadásokat.
Munkavédelem nem felsőfokon
Dr. Varga László az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) főosztályvezetője a munkavédelem Európai Uniós és hazai szabályozási rendszeréről, és az új követelményekről beszélt. Rávilágított, hogy az Európai jog tükörképe a magyar munkavédelmi jogrendszer, mely a hosszú távra szóló nyugalmi állapotát mára remélhetőleg elérte. Egyik fő cél a munkavédelmi szakemberek foglalkoztatásával a munkabiztonság és munka-egészségügy nívójának növelése. Az előadó szólt többek között a munkavédelmi szakemberek minimális foglalkoztatásának kötelméről, a tájékoztatáshoz, az oktatáshoz és a konzultációhoz való jogról. Pontosította a munkaadó és munkavállaló felelősségének, együttmüködésének kérdéseit. Itt kiemelte, hogy a munkáltatónak (állományilletékes parancsnoknak) kötelessége, hogy törekedjen a munkakörülmények folyamatos javításán. Az előadás utolsó szakaszában a hatósági szankcionálás szigorításáról, a jogharmonizációs pontosításról (sérülékeny csoportok kezelése, kockázatértékelés, munkabalesetek szabályainak kiegészítése), a munkavédelmi érdekképviselőkről és a távmunkavégzésről beszélt.
Csillag István szaktanácsadó a Szervezeti Munkavédelmi Szabályzat (SzMvSz) fontosságát, a kockázatértékelést, az orvosi vizsgálatok rendjét, valamint az egyéni védőeszközök beszerzésének, felhasználásának jelentőségét fejtette ki.
Míg a civil szférában az SzMvSz dokumentálása nem kötelező érvényü, addig a honvédségnél ezt jogszabály írja elő. A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény egyes rendelkezései végrehajtásáról szóló 21/200. (VIII.18.) HM rendelet melléklete tartalmazza a Szabályzat tartalmi követelményeit.
Az orvosi vizsgálatoknál felhívta a figyelmet az úgynevezett záró vizsgálatra, melynek elvégzése elejét venné a munkáltató és a munkaadó későbbi konfliktusának kialakulásában.
A kockázatértékelés elmaradhatatlan eleme a munkavédelmi tevékenységnek, hiszen a munkáltató köteles minőségileg illetve szükség esetén mennyiségileg értékelni a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat. Ezek alapján megfelelő intézkedések foganatosítása szükséges, melyek biztosítják a munkakörülmények javulását. Ehhez szorosan kapcsolódik az egyéni védőeszközök ellátásának rendje, mivel a kockázatértékelés eredménye befolyásolja ezek használatát. Az eszközök kategóriájában kiemelte az 1. kategóriát, melyhez azok tartoznak, ahol a gyártó vélelmezi, hogy a felhasználó képes az adott védőeszköz védelmi szintjét elegendő biztonsággal megítélni, az alkalmazásának szükségességét kellő időben megállapítani, és azt az előbbiek alapján megfelelően használni.
Ami számomra a legizgalmasabb volt, azt Spiegel László vezető főtanácsos (OMMF) prezentálta. Ő a munkaeszközök üzembe helyezéséről, használatba vételéről, valamint az időszakos biztonsági felülvizsgálatokról tartott színvonalas előadást. Az előadásban elhangzottakat kiegészítem a Munkabiztonság címü szakfolyóiratban, valamint a jogszabályokban leírtakkal.
Üzembe helyezni a veszélyes munkahelyet, munkaeszközt, technológiát kell, mely a továbbiakban munkavédelmi üzembe helyezés. Feltétele a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat.
Üzembe helyezési eljárás feltételei:
- Adatlapok
- Kérdőlisták
- Jogszabályok
- Szabványok
- Üzemeltetési dokumentumok (tervezői nyilatkozat, hatósági engedély, mérési jegyzőkönyv…)
- Egyéni védőeszközök…).
- Üzemeltető munkáltató illetve megbízottja
- Munkavédelmi vagy/és munka-egészségügyi szakember
- Speciális szakember (technológus, emelőgép ügyintéző…)
- Egyebek (villanyszerelő, gépkezelő…)
- Eljárási rend kidolgozása (belső szabályozás)
- Megfelelő időpont kiválasztása (zajszint mérést ne szünnapon akarjunk mérni)
- Zavartalan eljárás biztosítása (lehatárolása a munkaterületnek)
Veszélyes munkaeszközöknél többletkövetelmény kettő:
1. a munkavédelmi üzembe helyezés
§ a vizsgálat elvégzése munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységhez kötött
2. időszakos biztonsági felülvizsgálat
- szakirányú képzettség és munkavédelmi szakképzettség
- vagy külön jogszabályban erre feljogosított személy, illetve akkreditált intézmény
- veszélyes technológia esetén szakirányú munkabiztonsági szakértő
Megfelelőségi tanúsítvány szükséges két munkaeszköz esetében:
1. helyszíni összeszerelésü gépi meghajtású daruk
2. jármüürítés – és mozgatás helyszíni összeszerelésü különleges berendezései.
A nem veszélyes kategóriába tartozó munkaeszközöknél használatba vételi eljárás szükséges. A gépek biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 21/1998 IKIM rendelet 5.§ alapján EK megfelelőségi nyilatkozatot kell kiállítani magyar nyelven (ha ez idegen nyelvü, akkor hiteles fordításban), mely nem más, mint írásbeli nyilatkozat arról, hogy a gép, vagy a külön forgalmazott biztonsági berendezés megfelel a jogszabályban előírt biztonsági előírásoknak. Itt jegyezte meg, hogy a harmonizáció szellemében az eddigi biztonsági berendezés és a védőberendezés kategóriák felcserélődtek, tehát a „nagy halmaz” a biztonsági berendezés lett.
Csak ismétlés képpen tehát a jövőben a következőkből tevődik össze a Munkabiztonság:
1. Veszélytelen technológia
2. Biztonsági berendezések
- Védőburkolatok
- Védőberendezések (kollektív védőeszközök)
- Távolságtartó berendezések
3. Egyéni védőeszközök
A 8/1998-as MüM rendeletet felváltotta a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről szóló 14/2004. FMM rendelet, mely május elsejétől hatályos. Ebben többek között új fogalmak kerültek bevezetésre. Ilyenek az ellenőrző felülvizsgálat, az időszakos ellenőrző felülvizsgálat, a megbízott személy… stb. Lényeges tudni, hogy a veszélyes kategóriába nem tartozó munkaeszközöket is meghatározott gyakorisággal és módon ellenőrizni kell. A jogszabály a vizsgálatok megállapításait, és a megtett intézkedéseket jegyzőkönyvben rendeli rögzíteni.
Lényeges tudni, ha a munkaeszközt a telephelyen kívül használják, a legutolsó időszakos ellenőrző felülvizsgálat elvégzéséről a munkáltató tárgyi eszköz alkalmazásával (pl.: a targoncán elhelyezett jól látható és letörölhetetlen módon megjelölt feliratozással) tájékoztatást nyújt.
A munkavédelmi szakemberek, illetve a munkavédelmi képviselők munkájuk során az Internetről is szerezhetnek segítséget. Ezek:
Javaslom továbbá a következő szakmai folyóiratokat megrendelni:
- MUNKABIZTONSÁG (Megrendelhető: Népszava Könyv Kft., 1443 Bp., 70. Pf.: 110.)
- MUNKABIZTONSÁGI TÁJÉKOZTATÓ (2101 Gödöllő, Pf.: 304.)
Ismételten felhívnám a figyelmét minden érdeklődőnek, hogy a munkabiztonsággal, és munka-egészségüggyel kapcsolatos problémáikkal keressék a HOSZ Haderőnemi titkárait, területi ügyvivőit, illetve a munkavédelmi ügyvivőt.