A Magyar Köztársaság Kormánya és a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége (FRDÉSZ) a hétvégén közös nyilatkozatot adtak ki. A nyilatkozatot a Kormány nevében Csizmár Gábor a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium politikai államtitkára, míg az FRDÉSZ nevében Kónya Péter elnök írta alá. Budapest, 2003. december 1. Kónya Péter FRDÉSZ elnök
Közös nyilatkozat
A Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége és a Magyar Köztársaság Kormánya a szolgálati jogviszonyban állók életkörülményeinek javítása érdekében 2003. június 11-én megállapodást írt alá.
Ezen megállapodás megvalósulásával kapcsolatban a felek az alábbi állapotot kívánják rögzíteni.
Az FRDÉSZ részéről:
– A Kormány elvégezte a teljeskörü felmérést határidőre. A kompenzáció mértékére vonatkozó kormányzati ajánlatot, mely a személyenként kimutatott reálbér csökkenés töredéke, az érdekvédelmi szövetség nem tudja elfogadni.
– A második pontban szereplő 2003. július 1-jétől esedékes 6 illetve 8 %-os illetménykiegészítés maradéktalanul teljesítésre került. Az illetménykiegészítés 2004-re vállalt 10 és 15 %-ra emelési szándékról a szövetség értesült.
– A megállapodás harmadik pontjában szereplő 2004-re vonatkozó szempontok alapján nem történt érdemi tárgyalás.
– A tüzoltók veszélyességi pótlékának 45 %-ra történő emelési szándékról a szövetség értesült.
– A Kormány lakáshitel-garancia vállalása maradéktalanul teljesült.
– A munkaidő csökkentéséről, valamint a hosszabb távú bérmegállapodásról a tárgyalások nem kezdődtek meg.
A Kormány részéről:
– Megállapítja, hogy az összességében - 4,6%-os inflációval számolva - átlag 0,5%-os reálbér növekedés miatt kompenzációs kötelezettsége a megállapodás alapján valójában nincs – vállalta, hogy azokon a területeken, ahol testületi szinten reálbér csökkenés következik be, kész annak ellentételezésére, akkor is, ha annak hatására összességében tovább növekszik 2003-ban a reálbér. A kormányzati oldal kinyilvánította, hogy a már korábbi kötelezettségvállalásokkal (551 millió forint) együtt 2073 millió forint költségigényü kompenzáció forrását a bérpolitikai céltartalékból, illetve a Magyar Honvédség esetében átcsoportosítással biztosítja az alábbiak szerint:
HM: 858 millió forint
BM: 500 millió forint
IM: 254 millió forint
MEH: 410 millió forint
PM: 51 millió forint
Minderről a kormányzati oldal kiegészítő megállapodás-tervezetet nyújtott át az FRDÉSZ-nek. Jelezte, hogy ennél a munkavállalói oldal számára kedvezőbb ajánlatot már nem tud adni.
Összegzés:
1. Az FRDÉSZ és tagszervezetei annak ellenére, hogy a megállapodás 1. pontjában a reálbér kompenzációra vonatkozó ajánlatot nem tudják elfogadni, ha a Kormány az ajánlatban foglalt és még ki nem fizetett összegeket biztosítja és a 2003. december 20-ig folyósítandó egyösszegü kifizetés módjáról az ágazatokat 2003. december 5-ig, az érintett szakszervezetekkel megállapodásra kötelezi, akkor az FRDÉSZ és a Kormány között 2003. június 11-én létrejött megállapodás 1. pontjáról folytatott tárgyalásokat lezártnak tekintik.
2. A Felek közösen vállalják, hogy a továbbiakban a megállapodás többi pontjában rögzítetteknek megfelelően járnak el.
A Kormány nevében: Az FRDÉSZ nevében:
Csizmár Gábor Kónya Péter
politikai államtitkár elnök