Az Egység újság korábbi számaiban elkezdett – lakhatási támogatásokkal foglalkozó – cikksorozatot folytatom most a munkáltatói kölcsön folyósításának további feltételeivel, illetve a vissza nem térítendö támogatással.
A januári számban megjelent összegekkel kapcsolatban több telefonáló is érdeklödött, ezért szükségesnek tartom kitérni arra, hogy mekkora összegben is folyósítható a munkáltatói kölcsön. A „kiindulási pont” a kölcsönszámítási alap. Ez nem más, mint a vásárlás, csere, építés, emeletráépítés, átalakítás, bövítés, müszaki megosztás, stb. igazolt költsége illetve vételára, melyet csökkenteni kell az alábbi összegekkel:
a) az igénylö vagy a házastársa (élettársa), valamint a vele együttköltözö családtagja által bérelt lakás bérleti szerzödésének (jogcím nélküli használatának) a kölcsönigénylést megelözö 5 éven belül történt megszüntetéséért kapott pénzbeli térítéssel, továbbá
b) a lakáson az igénylö vagy a házastársa (élettársa), saját háztartásában nevelt kiskorú gyermeke (örökbe fogadott, mostoha- és nevelt gyermeke), valamint a vele együttköltözö családtagja javára fennálló haszonélvezeti és egyéb használati jognak a kölcsönigénylést megelözö 5 éven belül történt megszüntetéséért kapott pénzbeli térítéssel, valamint
c) az igénylö vagy a házastársa (élettársa), saját háztartásában nevelt kiskorú gyermeke (örökbe fogadott, mostoha- és nevelt gyermeke), valamint a vele együttköltözö családtagja - beleértve a felsoroltak közös tulajdonát is - tulajdonát képezö lakás elidegenítéséböl származó tiszta bevétellel (az elidegenítésböl származó tiszta bevételként kell számításba venni a kölcsönigénylést megelözö 5 éven belül értékesített lakásnak az azt terhelö és visszafizetett önkormányzati, valamint munkáltatói támogatás, továbbá kiegyenlített lakáscélú pénzintézeti kölcsön összegével csökkentett eladási árát).
A lakáscsere esetén a cserélni kívánt lakások szerzödésben kikötött értékének az igénylöt terhelö különbözete minösül kölcsönszámítási alapnak.
Az ily módon megkapott kölcsönszámítási alap 50%-a folyósítható munkáltatói kölcsönként. A kölcsön összege azonban legfeljebb 3 millió forint lehet vásárlás, csere, építés, emeletráépítés, valamint nem lakás céljára szolgáló helyiség lakássá történö átalakítása esetében. A kölcsön összege legfeljebb 2 millió forint lehet legalább egy lakószobával való bövítés, önálló lakást eredményezö müszaki megosztás, lakás tulajdoni hányadának a házastársi (élettársi) közös vagyon megosztása érdekében történö megvásárlása, valamint lakás tulajdoni hányadának a házastársi (élettársi) közös vagyon megosztása érdekében történö megvásárlása esetében. Az önkormányzati tulajdonú lakás megvásárlásához az abban bentlakó részére nyújtott munkáltatói kölcsön a kötelezöen fizetendö vételárhányad összege, de legfeljebb 200 000 Ft lehet.
A kölcsönszámítási alap 100%-a folyósítható munkáltatói kölcsönként abban az esetben, ha a hivatásos katona
a) másik helyörségbe (településre) a haderö átalakításával összefüggésben került kinevezésre, áthelyezésre, rendelkezési állományból más szervhez határozatlan idötartamra vezénylésre, és
b) a kölcsönt a helyörség-változtatást követö 1 éven belül az új szolgálati helye vonzáskörzetében lévö lakás építéséhez vagy vásárlásához kéri, továbbá
c) a helyörség-változtatással összefüggésben a lakóhelye szerinti települést is megváltoztatja.
A kölcsön összege azonban ebben az esetben sem haladhatja meg a 4 millió illetve a 3 millió forintot (hogy mikor melyiket, az megegyezik a korábban a 3 illetve 2 milliónál felsorolt esetekkel).
A munkáltatói kölcsön a lakhatási engedély kiadásának, illetve az adásvételi szerzödés megkötésének évét követö naptári év végéig adható, ha az építkezés müszakilag indokolt befejezö munkálataihoz, vagy az adásvételi szerzödésben kikötött vételár részlet kifizetéséhez szükséges.
A munkáltatói kölcsön iránti kérelmet - rendszeresített formanyomtatványon - az állományilletékes parancsnokhoz kell benyújtani, aki azt javaslatával ellátva a helyörségi (budapesti keretgazda) lakásbizottság útján továbbítja érdemi elbírálásra a területi lakásgazdálkodási szerv lakhatás-támogatási egységéhez. A munkáltatói kölcsön iránt benyújtott kérelmeket a területi lakásgazdálkodási szerv lakhatás-támogatási egysége a beérkezés sorrendjében, az e célra rendelkezésre álló pénzügyi fedezet figyelembevételével bírálja el. A pénzügyi fedezet hiányában nem teljesíthetö, a vissza nem térítendö juttatásra vagy a munkáltatói kölcsönre irányuló igényeket az érdemi elbírálás mellett folyamatosan nyilvántartásba kell venni, és arról, valamint a teljesítés várható idejéröl a kérelmezöt írásban értesíteni kell.
Következö számunkban folytatom a cikksorozatot.