Sajtótájékoztató a Központi Irodában
A Honvédszakszervezet véleménye szerint a Honvédelmi Minisztérium is azon tárcák közé tartozik, amely nem teljesítette a kormánymegállapodásban foglaltakat, hiszen egyfelöl nem biztosítja a 6%-os kötelezö illetményfejlesztést minden állománykategóriában (a középszintü és országos szintü szerveknél szolgálatot teljesítö katonák esetében ez csak 5% lesz), ráadásul a tárcaszintü megállapodást – a Hosz alternatív javaslatainak elutasításával – éppen az érintett állománykategória, a katonák reprezentatív szakszervezetének mellözésével írta alá. Ugyancsak borzolja a tisztek, tiszthelyettesek kedélyállapotát a 2004. évi 13. havi illetmények elmaradásának ügye. Ezzel kapcsolatban a Honvédszakszervezet önállóan is kérelmet nyújt be az Alkotmánybírósághoz – jelentette ki újságírók elött Farkas László elnök a Hosz február 3-i sajtóbeszélgetésén. „A reprezentatív szakszervezet bevonása nélküli vezetöi döntések születnek, szétzilált az érdekegyeztetés a honvédelmi tárcánál. Szégyenletes a 2005-ös illetményfejlesztésröl szóló megállapodás, amelyet a HM olyan szervezetekkel írt alá, melyek nem kompetensek a katonák ügyében (Hodosz), illetve akikkel nincs értelme megállapodni (BEOSZ, CSÉSZ) a hivatásos és szerzödéses katonák illetményéröl.” – kezdte tájékoztatóját Farkas László elnök. A 2004. évi 13. havi illetmény ügyében a Hosz elnöke elmondta, Alkotmánybírósághoz fordul a reprezentatív katona szakszervezet, mivel egy törvényi trükkel egyszerüen eltüntették a múlt évi különjuttatást a katonák zsebéböl. A szakszervezeti vezetö – újságírói kérdésre válaszolva – kiemelte: üzenetértéke van a szaktárca intézkedéseinek, hiszen úgy nem lesz, de nem is lehet önkéntes haderö Magyarországon, ha folyamatosan csorbítják a már kiharcolt külön juttatásokat, visszafejlesztik a szociális járandóságokat. Farkas László szerint a fenti intézkedések mellett a haderö folyamatos karcsúsítása, az utazási költségtérítés megadóztatása is tovább rombolja a katonák létbiztonságba, a Magyar Honvédségbe mint munkaadóba vetett hitét.
Eltüntették a külön juttatást – Hosz elnök a Hír-Tv-ben
Farkas László Hosz elnök február 7-én, a Hír-Tv reggeli müsorában kijelentette: fondorlatos törvényi trükkel tüntették el a katonák zsebéböl a 2004. évi 13. havi külön juttatást. Ez pedig rányomja bélyegét a közszolgálatot ellátó katona és az öt fizetö állam jelenlegi viszonyára. A tv-nyilatkozat témája volt még a 2005-ös – a katonák reprezentatív szakszervezetével történö megállapodás nélkül elfogadott – illetményfejlesztés is.
Hatékony fellépést!
A létszámleépítések ügye, az Egységes Közszolgálati Törvény, a szakszervezeti jogok megsértése, a 13. havi illetmények elmaradása és egyéb, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének (FRDÉSZ) hatáskörébe tartozó munkavállalói probléma is felmerült a szakszervezeti szövetség február 18-i küldöttgyülésén. Kónya Péter FRDÉSZ elnök kiemelte: az ágazati érdekegyeztetö fórumok kiüresedtek, egyre kevesebb az eredményesnek nevezhetö egyeztetés, a szaktárcák szükséges rosszként kezelik a szakszervezetek eröfeszítéseit. A beszámoló szóbeli kiegészítésekor a Heiling Ottó Hosz alelnök megfogalmazta: az elmúlt idöszakban az FRDÉSZ elérte, hogy végre súlyához mérve kezeljék. A katonák helyzetéröl szólva elmondta, hogy a Magyar Honvédség helyzetére alaposan rányomja a bélyegét a több mint 100 milliárd forintos elvonás. Kajsza Zoltán, a Hivatásos Tüzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) ügyvivöje hozzászólásában azt hangsúlyozta, hogy nem késlekedhetnek a fegyveres és rendvédelmi szakszervezetek, ma már szövetségi szintü, határozott, kökemény fellépésre van szükség! A Független Rendörszakszervezet (FRSZ) részéröl megjelent Balázs László azt javasolta, hogy kérdöíves hangulatfelméréssel gyözödjön meg az FRDÉSZ a szakszervezeti tagok jelenlegi élethelyzetéröl, munkafeltételeiröl, megélhetési nehézségeiröl és azt tegye is közzé. A 2005. évi költségvetés vitája és elfogadása után a küldöttek döntöttek a Honvédszakszervezet támogatásáról is. Eszerint: az FRDÉSZ tagszervezetei szolidartításukról biztosítják a katonák reprezentatív szakszervezetét és határozottan elutasítanak minden olyan hatalmi törekvést, mellyel a társadalmi szervezetek autonómiját akarják megnyirbálni, csorbítani.
Ruházati bemutató – kérdésekkel
Száz évvel ezelött adták át azt a laktanyát a fövárosi Daróczi úton, amelyben – annak idején – a KuK ruházati ellátó szerve volt. Az ugyanitt müködö MH Hadtápanyag Ellátó Központban katonai ruházati ellátás legfontosabb problémái kerültek napirendre azon a – két napos tájékozatóval egybekötött – nyílt fórumon, amelyet az MH Ruházati Szolgálatfönökség rendezett február 16-17-én. A szolgálat munkatársai kíváncsiak voltak a vendégek véleményére, a ruházati szolgálat munkáját bemutató elöadások után felmerült kérdésekre Ritter József mérnök alezredes válaszolt: a problémákra igyekeznek megoldást találni, de a lehetöségek korlátozottak – hangzott el. Jó hír, hogy 2006 elején rendszerbe kerülnek a speciális lélegzö membránnal ellátott bakancsok, amelyek megoldják az akkut katonai lábbeli problémát. Az elöadások mellett az érdeklödök megtekinthették a korábban és a jelenleg rendszerben lévö egyenruhákat és a legújabb fejlesztéseket is, emellett „Az 1100 év katonai ruházati története” címü kiállítás is sok vendéget vonzott.