Kiadvány készül a Katonák a Törvényességért és a Jogbiztonságért Közhasznú Alapítványról, melyben bemutatják az alapítvány müködését, ismertetik a segélyezési feltételeket, mintalapokkal könnyítik meg az érintettek igénylését, s egyben beszámolnak az elmúlt négy év pénzügyi teljesítéseiröl is. Az alapítvány kuratóriumának elnökével, Szekeres István dandártábornokkal készített interjúból az is kiderül: az alapítvány fontosnak tartja, hogy a katonák intézkedjenek a személyi jövedelemadó 1 százalékának felhasználásáról.
Óriásplakátok, újsághirdetések, szórólapok, televízió- és rádióreklámok bombázzák naponta az állampolgárokat, s apellálnak észre, szívre, szolidaritásra: segíts, hogy segíthessünk! Add az szjád 1 százalékát alapítványunknak!
– E felhívásoknak a társadalom részéröl mégis gyenge a visszhangja, hiszen a lakosság kétharmada nem él ezzel a törvény által biztosított lehetöséggel – ismerteti a jelenlegi állapotokat Szekeres István, a kuratórium elnöke. A helyzet a katonák szempontjából sem optimális, hiszen valószínüsíthetö, hogy az elmúlt évben az alapítvány számlájára befolyt közel hárommillió forint is mindössze négy-hatszáz fö adományozásának köszönhetö.
– Óriási tartalékaink vannak tehát, ha a több mint tízezres Hosz tagságra gondolunk. Tudjuk jól, hogy katonatársaink szívesen adakoznak, ha nemes a cél, átlátható a pénz felhasználása. Ezt az a tendencia is jelzi, mely az évröl évre növekvö bevételt regisztrálja. Az alapítvány ugyanis elöször 2000-ben szervezte meg az szja 1 százalékának gyüjtését, melynek eredményeképp négy év alatt megduplázódott a bevételünk. Szükség is van erre, hiszen egyre több az igény segélyezésre, képzési-átképzési támogatásra, jogi képviseletre is. A segélyezés azonban önmagában nem old meg mindent, söt, az esetek jelentös részében csak egy konkrét ügy, egy probléma megoldásában segít. A képzés-átképzés viszont megnyugtató helyzetet, stabil egzisztenciát teremthet az érintettek számára. Gondolom, felesleges hangsúlyozni, hogy ezeket a szolgáltatásokat elsösorban a Honvédszakszervezet tagjai vehetik igénybe – az ö szociális helyzetükön kívánunk segíteni.
Lehetöségeinket természetesen behatárolják az anyagiak, s így azt is mondhatnám, hogy az alapítvány sikeres müködése a tagság adakozókészségén, részben az szja 1 százalékának felajánlásán múlik – kétszeresen is! A kuratórium ugyanis az így befolyó összeggel azonos támogatásra pályázhat az idén hétmilliárd forintos költségvetésböl gazdálkodó Nemzeti Civil Alapprogramhoz is. Az elmúlt évben – két sikeres pályázatunknak köszönhetöen – egymillió háromszázötvennyolcezer forinttal gazdagodott az alapítványi számla. Fontos tehát tudatosítani katonatársainkban, hogy ha nem rendelkeznek az szja 1 százalékának felhasználásáról, ez a nagy, közös „APEH-kalapba” kerül, vagyis elvész számunkra, míg pozitív döntés esetén saját szervezetünk kapja. Bajtársainak, bajbajutott kollégáinak, az elhunytak özvegyeinek, gyermekeinek segít az adakozó – aki tehát befizet az alapítványba, az a gyakorlatban szolidaritást vállal velük. Ezért felhívjuk aktív és nyugállományú tagjaink figyelmét arra is, hogy családtagjaik hasonló módon támogathatják a Katonákért Közhasznú Alapítványt. Számításaink szerint jó szervezömunka esetén reálisan elérhetö cél, hogy évente mintegy nyolc-tízmillió forint folyjon be az alapítványhoz. Ez az összeg már biztosítékot jelentene a szociális segélyezés folyamatos végzéséhez, melyben elsöbbséget élveznek a nagycsaládosok, a gyermeküket egyedül nevelök, a gyesen lévök, a pályakezdök és a halmozottan hátrányos helyzetüek. Fontos információ még, hogy az szja 1 százalékának felajánlásáról május 20-ig kell dönteni.
A kuratórium elnöke elmondta, hogy programjuk teljes szinkronban van a Honvédszakszervezet választmányának elképzelésével – ezért is került sor az önsegélyezési és szolidaritási alap létrehozására. Az alap müködési feltételeinek megteremtésére – az alapot kezelö számára – a Hosz központi költségvetése terhére egymillió forint, az alapítvány részéröl az szja 1 százalékából befolyt mindenkori összeg egyharmada indulótöke kerül elkülönítésre, melyhez a választmány ajánlása alapján az önkéntesen csatlakozó Hosz alapszervezetek és a nyugállományú tagozat tagdíjhányaduk terhére tagonként évi 100 forinttal járulhatnak hozzá. Az alapot önkéntes felajánlások, adományok is gazdagíthatják. Az alap folyamatos feltöltéséröl a költségvetést elfogadó Hosz választmány dönt.