A szolidaritás nem közhely
Az ember azt gondolná, hogy a szolidaritás nem jelent többet egy megszokott szlogennél, ami felett nyugodtan elmehetünk, nem kell neki jelentöséget tulajdonítani. Pedig nem így van. Az emberben igazán akkor tudatosul, hogy társaslény, amikor az aktív szolgálatból kikerül, nyugdíjasként eltölt bizonyos idöt, majd rájön, hogy hiányzik valami az életéböl, keresi azt a közösséget, ahol jól érzi magát, tud valamit tenni társaiért, a közösségért. Amíg „aktívak” voltunk, hányszor fogalmaztunk úgy, hogy ha nyugállományba kerülünk, elfelejtjük majd a mindennapi robotot, a szeszélyes fönököket. Késöbb pedig azt vesszük észre, hogy hiányzik a közösség, hiányoznak a társak. Azt gondolom: ez az egészséges gondolkodásmód, ez éltet bennünket, a tenniakarás egymásért.
Ilyenek vagyunk mi nyugdíjasok, van bennünk valami motor, ami hajt bennünket.
Van bennünk sajnos egy másik oldal is, ami a kevés siker vagy sikertelenség láttán eluralkodik bennünk a „nem érdemes”, „úgyis az van, amit ök akarnak” stb., stb. Ami ennél is rosszabb és sajnos a nyugállományú csoportjainknál – tisztelet a kivételeknek – érzödik egy olyan felfogás, hogy a szakszervezet szerepét, tevékenységét csak abban látják, hogy ad-e vagy nem, mit kapok én a befizetett tagdíjamért és így tovább. Ilyenkor feledésbe merül, hogy csak egy szilárd, egységes közösség képes fellépni jogaink védelméért, jogos követeléseink kiharcolásáért csak a közösség képes egymáson segíteni, mert az élet úgy müködik, hogy most ö, késöbb én kerülhetek bajba és jól esik, ha van mögötte egy közösség, amely segítségére siet. Más szóval szolidárisak vagyunk érdekeink védelméért, szolidárisak vagyunk a közösségért, szolidárisak vagyunk embertársainkért.
Jó lenne, ha akkor, amikor azt kérdezzük, mit kapok a tagdíjamért, akkor ezekre gondolnánk és belátnánk, hogy bizony jóval többet, mint amit pénzben ki lehet fejezni! Van ez is, de most e helyen ezek felsorolásától szeretnék eltekinteni. Inkább felteszem azt a kérdést, helyes-e azon keresztül szemlélni egy érdekvédelmi szervezetet, ha ad segélyt jó, ha nem, nincs értelme annak, hogy tagja legyek. Számomra megdöbbentö, hogy az egri és a budapesti közlekedési csoport azzal indokolta megszünését, hogy a tagok nyugdíja olyan magas, hogy ök segélyt soha nem kaphatnak, akkor pedig nem érdemes tagnak lenni. Milyen emberi magatartás, milyen torz felfogás ez? Öszintén értik-e ezek a barátaink az egymás iránti elkötelezettség érzését, a közösségi erö szükségességét? Azt kell gondolnom, nem.
Tudom, tapasztalom, hogy az elmúlt évek során nem igazán bövelkedtünk sikerekben az eröfeszítések ellenére sem. Az is tudott, hogy a honvédelmi tárca a Hosz-szal szemben 2003-óta hátrányos megkülönböztetést alkalmaz, ami a mi számunkra is kedvezötlen, de belefáradhatunk-e, hagyhatjuk-e, hogy ez a közel ezer fös Tagozat feladja? Nem! Ha ezt tesszük, ha nem vagyunk egymásért, érdekeink védelméért szolidárisak, akkor nem várhatunk semmit, mert csak a közösség ereje az, ami rákényszerítheti a cselekvésre, akiket szükséges, akiknek kötelességük a gondoskodás, mert számukra ezt törvény írja elö.
Azt kell mondanom, hogy az összefogás, az egymásért érzett felelösség hiányában nem lennénk képesek társainkon, elhunyt társaink özvegyein segíteni.
Ma, amikor azt látjuk, hogy bizonyos kérdésekben nem úgy mennek a dolgok, ahogy azt a közösség érdekei megkívánnák, hajlamosak vagyunk arra, hogy bünbakot, felelöst keressünk, pedig ehelyett az összefogásra, az egységes kiállásra, a bizalomra volna a legnagyobb szükség, hogy akiket képviseletünkkel megbíztunk, azok valamennyiünk érdekeit képviselik.
Azt javaslom, hogy ne a kétkedés, ne a bünbakkeresés, hanem az egységes felsorakozás, a szolidaritás legyen a jellemzö és az meghozza az eredményt.