Trianon ellenére rengetegen szimpatizálnak kicsiny hazánkban a franciákkal, söt nagyon sokan némely vonatkozásban példaképnek is tekintik öket. A cselszövésnek már a királyi udvarokban komoly tradíciója volt, s ezt a kitünö hagyományt a polgári forradalom sem szakíthatta meg. A kor új vívmánya a beugrató titkos rendörkém, az „agent provocateur” különös képességekkel megáldott ember: szellem és gúny, elbüvölö empátia, katonás fegyelem és a feljebbvaló feltétel nélküli tisztelete – a szakma egyben a jellem árulója is. Kiforrott demokráciákban e hivatásnak már rég bealkonyult, ám vannak, akik újra és újra felmelegítik a régi sikereket. Valami hasonló történhetett a közelmúltban a Honvédszakszervezet háza táján is, hiszen a rendkívüli választmányi ülésröl a provokátor diadalittasan távozhatott, s nem hagyott maga után mást, mint szétzilált elnökséget, megtépázott egyéniségeket, feldúlt lelkeket – vagyis zürt, zavart és káoszt…
A testület eredetileg azért gyült össze, hogy az elnökség javaslatára állást foglaljon egyetlen kérdésben: visszatérjen-e, és milyen feltételekkel a katonák reprezentatív szakszervezete, a Honvédelmi Érdekegyeztetö Fórumra, ám a döntés szinte másodlagossá szelídült a vadviharban. Egyszerü vezetöi válságról, vagy egy tudatos provokációnak áldozatul esett markáns érdekvédelmi szervezet agóniájáról szólnak-e a következö hónapok? Még nem tudni, addig is: néhány vélemény, pár nappal a választmány ülése után:
Gelencsér Sándor, a nagytarcsai alapszervezet helyettes vezetöje:
Egy közönséges árulás jól megírt forgatókönyvét ismerhettük meg az ülésen. Ne szépítsünk: néhányan elárulták a vezetést. Ha az elnökségi tagokat csak egy magánbeszélgetésre hívták be a minisztériumba, akkor is tájékoztatni kellett volna erröl az elnököt. Rendkívül súlyos a helyzet, más szervezetek ilyenkor esetleg már feloszlanak. Ha nem tudunk egy véleményre jutni, akkor ránk is ez a sors vár. Félö, hogy két oldal fog szemben állni egymással: az „elnöki” és a másik négy fö szimpatizánsai. Ez utóbbiak nem Farkas Lászlót, a HOSZ elnökét árulták el, hanem a szakszervezetet. Nem kaptak ugyanis meghatalmazást a HOSZ-tól, hogy a tagságot képviseljék.
A lovagiasság most azt diktálja, hogy az érintett négy személy ne jelöltesse magát szakszervezeti tisztségre. Ellenkezö esetben mindenki azt gondolhatja: az egész azért történt, hogy fönökök lehessenek.
Dobai István, a kecskeméti alapszervezet vezetöségi tagja:
Meglepett bennünket mindaz, ami a választmányi ülésen történt: nem ez volt a tanácskozás célja. Az én olvasatomban rendkívül csúnya dolog történt. Ha az eredeti forgatókönyv szerint zajlott volna az ülés, akkor elöször a napirendi pontot tárgyaltuk volna meg. Ez pedig arról szólt, hogy a HOSZ visszatérjen-e a Honvédelmi Érdekegyeztetö Fórumra. Valami elromlott a szervezetben, de szerintem nincs szó bizalmi válságról. Ugyanakkor el kell mondanom azt is, hogy az utóbbi idöben a „parancs”, mint módszer uralkodott el, holott itt szakszervezeti munkáról van szó.
Az úton most már végig kell mennünk, a kongresszust meg kell tartanunk, de ez nem jelenti azt, hogy az elnökség nem maradhat akár „szöröstül-börüstül” a helyén. A helyzet javítható, s el kell felejteni, hogy az indulatok határozták meg az ülés hangulatát. Úgy gondolom, ha az elnökségi üléseken a nagyobb szervezetek képviselöi is jelen lehetnének, nem fajult volna idáig a dolog. Valószínü, hogy az új struktúra is közrejátszott ebben. A kongresszus dönthet ennek módosításáról, hiszen a müködési mechanizmusba mi magunk építettünk be hibalehetöséget. Azt javaslom, hogy a személyeskedést feltétlenül zárjuk ki a döntési folyamatokból. Nem az a megoldás, hogy most bomlani engedjük a szakszervezetet.
Szekeres István ny. dandártábornok, a Katonákért Alapítvány kuratóriumi elnöke:
– Számomra – érzelmileg, emberileg és katonaként is – fontos a Honvédszakszervezet sorsa, jövöje. Úgy gondolom, a katonák, a Magyar Honvédség jövöje nagyon sok tekintetben múlik a Hosz sorsán, összetartásán, kiállásán – ezért sem mindegy, hogyan ér véget, zajlik le a Választmányi ülés. Szerintem a vita két dologról szól: egyrészt a Honvédszakszervezet egységéröl és fegyelméröl. A rendkívüli kongresszus feladata lesz, hogy számot adjon: rendben, a szakszervezet szabályai szerint mennek-e a dolgok a Hosz-on belül, ha ezt nem teszi meg, szétmegy a szakszervezet. Mindig, minden elnökséggel szemben lesznek önjelöltek, akik megszervezik az ellenkezö álláspontot. Vagy rend van a szakszervezetben és mindenki azért dolgozik, hogy a kongresszus, a választmány és az elnökség döntéseit, határozatait végrehajtsa, vagy egymás ellen dolgozunk, és akkor ezzel is el lehet tölteni szépen az idöt, söt ez még izgalmas is lehet. Másrészt arról szól a vita, adtok- e eszközöket az elnökség kezébe? Tudjuk, tárgyalni kell, kompromisszumokat kell kötni az emberek érdekében – ez a legfontosabb, ezt nem szabad elfelejteni. A tárgyalásokhoz eszközök kellenek, ugyanazokat a – hónapok óta követett – követelményeket meg lehet fogalmazni, de mit adtok az elnökség kezébe, meddig tárgyaljon? Azt mondjátok, a HÉF-röl történö távollét nem jó eszköz, ezt lehet mondani, de mivel hatalmazzátok fel az elnökséget, miben fogjátok támogatni? Ha egy újabb eszközt talál, akkor két hónap múlva a mögül is kihátráltok? El kell eldönteni, miben akarjátok követni az elnökséget. Úgy nem lehet tárgyalni, hogy kompromisszumokra törekszünk, másnap a saját tagságunk megbuktat!
A szakszervezeti mozgalom több mint százéves története arról szól, hogy mindig és minden alkalommal a munkáltató és az állam – rövid távú, szemellenzös – érdeke, hogy gyenge, megosztott szakszervezettel, gyenge tárgyalási pozíciókkal találkozzon. Ez rajtatok múlik, akit megválasztottatok, amellett azonban ki kell tartani!
Dr. Ujfaludi Zoltán, szentesi alapszervezeti vezetö:
- Elvált ember vagyok és tapasztalt. Annak idején megszúrta a kezemet egy tüske és – sajnos – bent hagytam a tüskét, el is gennyesedett. Amennyiben idöben kihúztam volna, úgy, lehet, hogy nem kellett volna elválnom. Értitek, ugye? Szerintem, ki kell beszélni a témát, nem suttogni, pletykálkodni, háttérbeszélgetéseket kell folytatni, hanem dönteni kell. Én megkérdezném a Választmányt, elítéli-e az elnökségi tagok azon módszerét, hogy az elnök értesítése nélkül keresték volna fel a politikai államtitkárt!
Az érdekegyeztetés megújítása tárgyalási feltételrendszereként és a Honvédelmi Érdekegyeztetö Fórum munkájába történö visszatérés érdekében a Hosz Választmánya a következö határozatot fogadta el:
Az elnökség a honvédelmi tárcával történö tárgyalás során a következöket érje el:
A HÉF összetétele feleljen meg a törvényi szabályozásnak, attól eltérni csak a Hosz, mint reprezentatív szakszervezet hozzájárulásával – megfelelö feltételek teljesülése esetén – lehessen.
A tárca folyamatosan biztosítsa a Hjt.-ben meghatározott, szakszervezeteket megilletö jogokat és járandóságokat. Ennek keretében az elnökség állapodjon meg a tárcával a munkaidö-kedvezmény megváltásának ütemezéséröl, módjáról, a Hosz által igazoltan benyújtott elszámolás alapján.
A választmány kötelezi az elnökséget, hogy a HÉF-re való visszaülés körében folyó tárgyalások állásáról a következö választmányi üléseken számoljon be.
Persze még mindig sok a kérdés, a válaszokat a – mintegy tizenegyezer fös – szakszervezet közelgö rendkívüli kongresszusának küldöttei fogalmazhatják majd meg.