Rendhagyó, söt – egyes résztvevök szerint – történelmi eseményre került sor október közepén Szolnokon: elöször ülésezett ugyanis vidéken a Honvédelmi Érdekegyeztetö Fórum, s ennek megfelelöen a helyi gondok, aktualitások is a tanácskozás témái közé kerültek.
A HÉF-re történö ráhangolódást már az ülést megelözö napon megkezdték a Honvédszakszervezet vezetöi: Mészáros Géza elnök, Szincsák Gyula alelnök, Kepics György fötitkár, Andor Tamás haderönemi képviselö, Jakubik András területi ügyvivö és Oláh József haderönemi titkár október 12-én az egész napot szolnoki katonák – a szerzödéses és a hivatásos állomány – és parancsnokaik körében töltötte. Az egymást követö tárgyalások során elöször Sándor Zsolt alezredessel, a 25/88 köny-nyûvegyes zászlóalj parancsnokával találkoztak, akivel a HÉF ülés apropóján áttekintették a két szervezet mûködését, napi tevékenységét. Ezt követöen Mátyus Zoltán alezredes, a béketámogató és kiképzö központ parancsnoka volt a házigazdájuk, aki bemutatta intézményét, ismertette a katonákra és elöljáróikra vonatkozó feladatokat, s a látogatás kapcsán megismerhette a Honvédszakszervezet célkitûzéseit is.
A Hosz vezetöi felkeresték a Jász-Nagykun-Szolnok megyei hadkiegészítö parancsnokság parancsnokát is. Szöllösi Vilmos alezredes a HÉF ülés napirendi pontjainak ismeretében mondta el véleményét az általa irányított szervezet munkájáról, majd tájékoztatót hallgatott meg az érdekvédelmi szervezet tevékenységéröl és a jövö feladatairól.
A látogatássorozat az MH 86. Szolnok helikopter ezred parancsnokságán ért véget, ahol Orosz Zoltán ezredes – aki egyben a HÉF házigazdája is volt – az érdekegyeztetö fórum szolnoki üléséröl, a napirendi pontokról kapott tájékoztatást. Szóba került természetesen a várható haderönemi diszlokáció is – ennek kapcsán a Hosz vezetöi támogatásukról, együttmûködési szándékukról biztosították a parancsnokot. Este munkavacsorán találkoztak a Honvédszakszervezet irányítói a szolnoki alakulatok szakszervezeti vezetöivel – aktuális teendök, s a másnapi HÉF ülés témái egyaránt befolyásolták az immár kötetlen beszélgetést.
A fórum soros elnöki tisztét Breuer László, a Hodosz vezetö titkára, a munkavállalói oldal ügyvivöi tisztét Palásti Ferenc dandártábornok, a HM Személyzeti Föosztályának vezetöje, míg a munkavállalói oldalon ugyanezt a szerepkört Mészáros Géza, a Hosz elnöke látta el. A honvédelmi minisztert Iváncsik Imre, a tárca politikai államtitkára képviselte.
A napirend elötti hozzászólásokban Szincsák Gyula, a Hosz alelnöke kifejtette:
– Meglepödve vettük tudomásul, hogy 2005. szeptember 23-án a HM HVKF aláírta a 86/2005. számú, a legénységi, tiszthelyettesi és tiszti állománygyûlések, értekezletek és a MH szintû konferenciák végrehajtására vonatkozó intézkedését. A Hosz álláspontja szerint annak tárgya, az abban szabályozott kérdések a HÉF ügykörébe tartoznak.
A Hosz felvetésére Iváncsik Imre közölte: nyomatékosan kérte kollégáitól, hogy hasonló ügyekben körültekintöen, az érdekvédö szervezetekkel egyeztetve hozzák meg döntéseiket. Az államtitkár reményét fejezte ki, hogy a jövöben sikerül az ilyen szituációkat elkerülni. A továbbiakban az ülés forgatókönyvének megfelelöen Györössy Ferenc vezérörnagy, az MH szárazföldi parancsnoka tájékoztatta a két oldal képviselöit az alárendeltségéhez tartozó állomány élet- és munkakörülményeiröl, feladatteljesítési képességük megítéléséröl. A parancsnok úgy látja: a harminc év átlagéletkorú haderönem feladatteljesítéséhez adottak a feltételek – nemzetközi megítélésünk ennek megfelelöen jó. Az állomány 12%-át képezö katonanök megítélése pozitív, s mint a vezérörnagy elmondta: jelenlétük befolyásolja a másik nem tisztasághoz, ápoltsághoz való viszonyát is. Szincsák Gyula Hosz alelnök kérdéseire a parancsnok így válaszolt: a jelenlegi állománytáblák egyévesek, felülvizsgálatuk a közeljövö feladata lesz. A diszlokációk kapcsán elmondta: a változásokat csak az alkalmazkodásra képes katonák „élik túl” – egyfajta személyiségvizsga is tehát az áthelyezéssel járó feszültségek felvállalása. Mészáros Géza, a Hosz elnöke arról tájékoztatta a HÉF résztvevöit, hogy az elmúlt egy hónapban tizenhárom alakulatnál tett látogatást a Honvédszakszervezet vezetése, s az elbeszélgetések tapasztalatai alapján arra kérik a tárcát: a diszlokációnál felmerülö anomáliák ne kerüljék el az irányítók figyelmét.
Sági János vezérörnagy, a HM Légierö Parancsnoka ugyancsak a haderönem állományának élet- és munkakörülményeiröl, a feladatteljesítési képességük megítéléséröl számolt be. Tájékoztatójában problémaként emelte ki a lakhatási körülményeket, a repülötéri infrastruktúra javításának szükségességét, a sportolási feltételek javítását. Hangsúlyozta: az állomány viszonylag elégedett a rendszerrel, de pozitív irányú változásokat vár az életminöség javítása területén. Kiemelte, hogy a Honvédszakszervezettel kitûnö munkakapcsolatot építettek ki, s hamarosan együttmûködési megállapodásban rögzítik a viszony legfontosabb mozzanatait. Andor Tamás, a Hosz elnökségi tagja hozzászólásában arra volt kíváncsi: egyes területeken – például a térfigyelöknél – az alacsony feltöltöttség miatt valóban felemelik-e a munkaidökeretet – ez ugyanis a Hosz értelmezésében burkolt fizetéscsökkentést jelent.
A haderönem parancsnoka a várható átszervezéssel indokolta a jelenlegi helyzetet, bár véleménye szerint szó sincs jövedelemcsökkenésröl. E témakör – vagyis a készenléti szolgálat és a veszélyes munkakörökhöz köthetö beosztások – a közeljövöben ismét terítékre kerül egy szakértöi értekezleten. A november 25-i tanácskozást a Honvédszakszervezet kezdeményezte, s így természetesen szakértöik is jelen lesznek a tanácskozáson, csakúgy, mint a tárca egészségügyi, pénzügyi, jogi és humán eröforrás gazdálkodással foglalkozó vezetö tisztségviselöi is. Az értekezletre az MH 54. Veszprém Légtérellenörzö Ezred különleges hangulatú objektumában kerül sor.