A honvédelmi tárca munka és szolgálatvállalói 2006. évi illetményfejlesztéséről november 28-án folytatott első egyeztetésen Iváncsik Imre HM politikai államtitkár vezetésével részt vettek a munkáltatói oldal érintett szerveinek (KPSZH, HM Személyzeti Főosztály) felelős beosztású munkatársai, valamint az érdekképviseleti- érdekvédelmi szervezetek képviselői. Bevezetőként a kormányzat a civil és egyenruhás közszféra (ezen belül a szaktárca) béremelésére vonatkozó - a sajtóból, illetve az OÉT és OKÉT ülésein elhangzottakból már ismert - elképzeléseiről Tamás Sándor ezredes, a KPSZH főigazgatójának helyettese adott tájékoztatást...
A Honvédszakszervezet a tervezett illetményemeléssel kapcsolatos véleményét, valamint javaslatait Mészáros Géza elnök az alábbiak szerint foglalta össze:
A Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állománya, valamint az őket képviselő Honvédszakszervezet bizakodással fogadta a Miniszterelnök Úr "Bevetés 2005" gyakorlaton elhangzott bejelentését, miszerint a kormányzat a fegyveres- egyenruhás szervezetek állománya bérének kiemelt fejlesztését tüzte ki célul 2006. évre. Ezen szándék egyértelmüen találkozott az állomány jogos várakozásával, hiszen az utóbbi időben, a 2002-es esztendő elején végrehajtott, akkor jelentős, érezhető mértékü emeléssel kialakult illetmények értéken tartása nem valósult meg maradéktalanul. Bár 2006. évi 5%-os emelés vitathatatlanul magasabb, mint a 2005. évre várható infláció mértéke, ez azonban 2002. évi reálérték eléréséhez sajnálatos módon nem tünik elegendőnek, így a felzárkóz(tat)ásnak nincs meg a kellő alapja. Továbbá az sem hagyható figyelmen kívül, hogy a fegyveres szférán belül a katonák esetében legalacsonyabb a fejlesztés előirányzott szintje, miközben a professzionális haderő kialakítása sikerei egyrészt a személyi állomány kimagasló áldozatkészségén alapultak, alapulnak, másrészt nagyarányú létszámleépítéssel jártak.
A legutóbbi két év során megvalósított illetményrendezések által követett differenciálási elvek - amelyek céljaikban nem vitathatók - a szükös lehetőségek következtében az állomány jelentős részénél további reálilletmény csökkenést eredményeztek.
A Honvédszakszervezet mindezek mérlegelésével, a jelenlévő feszültségek további fokozódásának elkerülése, illetve csökkentése érdekében a 2006. évre alapvetőn az illetmények egységes, 5 %-os emelését javasolja és tartja elfogadhatónak. Továbbá kiegészítő, de elkerülhetetlen lépésként az említett 5 % felett, differenciált fejlesztést tart szükségszerünek, amely megvalósítására a szolgálati időpótlék újbóli bevezetését szorgalmazza mind a hivatásos, mind a szerződéses állomány részére. A Hosz álláspontja szerint a tényleges szolgálatban eltöltött idő alapján történő juttatás összeegyeztethető a Hjt. filozófiájával, és nem ellentétes még egy jól müködő előmeneteli rendszer célkitüzéseivel sem. A szakszervezethez beérkezett jelzések és vélemények egyértelmüen alátámasztják, hogy az állomány messzemenően méltánytalannak, sértőnek tartja és indokolatlan megkülönböztetésként értékeli a hüség értelmezésének és anyagi megbecsülésének kizárólagosan a Hszt. hatálya alá tartozókra való korlátozását. A pótlék új rendszerének kialakítását a Hosz további konkrét javaslatokkal kívánja elősegíteni.
Az illetményemeléssel párhuzamosan jelentkezik a kereset (jövedelem) további alkotó részeinek, az ellátási rendszer egyes elemeinek és a különböző juttatások karbantartásának, valamint értékük megőrzésének igénye. Ennek szellemében a szakszervezet többek között kezdeményezi és sürgeti a ruházati illetménykeretek, ezen belül a kifizetett rész (pl. a sportfelszerelések beszerzése céljából történő) emelését, az étkezési hozzájárulás adómentes összegre való kiegészítését, a meleg étkezési utalvány választhatóságának kialakítását, a banki költségtérítés összegének növelését, a munkáltatói hozzájárulások (eü., nyugdíjpénztár) szintentartását, az üdülési támogatás kereteinek - az állomány számára elérhető módon való – visszaállítását, az eddigi gyakorlatnak megfelelően egyszeri kifizetések – költségkímélő formában történő - teljesítését.
A katonák jelentős hányadánál az illetmények alakulására ugyancsak hatással van a szolgálatteljesítés idejével és körülményeivel kapcsolatos problémák (készenléti jellegü beosztások, váltásos munkarend, őr és ügyeleti szolgálatok viszonya a normál szolgálatteljesítés időkereteivel, az eü. kockázati pótlékok folyósításának kérdései, stb.) megoldása, amire a szakszervezet a közelmúltban átfogó kezdeményezésekkel élt.
.