Jó hozamok, növekvö taglétszám
A Honvéd Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár az évet várhatóan jó eredményekkel zárja. Vagyona növekszik, a tavalyihoz hasonló hozamok várhatók, a taglétszám gyarapszik – hangzott el egyebek közt a pénztár 2005. november 22-i küldött-közgyülésén, amelyen a legnagyobb munkáltatói partner, a HM képviseletében megjelent dr. Komor Levente, humánpolitikai helyettes államtitkár is.
Havril András, az Igazgatótanács elnöke a legutóbbi közgyülés óta végzett munkáról szóló beszámolójában elmondta: az elmúlt évben a Pénztár a befektetési „fronton” kitünö eredményeket realizált. Az egyéni nettó fedezeti hozam az önkéntes ágban 15,6%, a magánpénztári ágban 16,5% volt. Ezért az Igazgatótanács csak kisebb mértékben módosított a befektetési politikáján. A változtatások részeként a részvények arányát növelték, a hazai befektetési eszközök portfolióarány minimumát pedig csökkentették. Ezzel egyidejüleg nött a külföldi részvények és befektetési alapok súlya.
A 2005. évi PSZÁF -ellenörzés eredményeinek birtokában nyugodtan kijelenthetö, hogy a Pénztár müködése kiegyensúlyozott, jogszabályszerü, kockázati szempontból stabil.
A Pénztár ez évben is folytatja kiegyensúlyozott növekedését. Vagyonának piaci értéke 2005. szeptember 30-án 46,7 milliárd Ft volt, 19%-kal több, mint az elmúlt év végén. Nagyon jó eredménynek értékelhetö az önkéntes pénztári ágban a 2,6 milliárd Ft-os vagyonnövekedés, különösen annak fényében, hogy a néhány évvel korábbi elörejelzések egyenesen vagyonvesztést jósoltak erre az évre. Változatlanul dinamikusan fejlödik a magánpénztári ágazat is, hiszen a 4,8 milliárd Ft-os gyarapodás közel 30%-os pluszt jelent az elmúlt évhez képest.
Az összesített taglétszám 59 469 fö, ez az adat 2,2%-kal haladja meg a 2004. évi záró létszámot.
A pénztári taglétszám emelkedésének ellenére az Igazgatótanács úgy látja, hogy a további növekedés megalapozása, a várható nagy arányú szolgáltatások miatt meg kell újítani a tagszervezö munkát. Ezt a törekvést alátámasztja az is, hogy jelentös tartalékok vannak a nagy munkáltatói szférában. Úgynevezett fél-piaci módszerek bevezetésével, a belsö és külsö kommunikáció megújításával, az e célra szánt források nagyságának növelésével a 2006-2008 közötti idöszakra új tagszervezési stratégiát dolgoztak ki.
A 2005-ös év egyik speciális jellemzöje a szolgáltatások nagymértékü megnövekedése. Ennek legföbb okai a nagy munkáltatóknál bekövetkezett átszervezések és létszámcsökkentések. Az önkéntes pénztári ágban 2005. szeptember 30-ig 1623 fö szüntette meg pénztári tagságát nyugdíjazás miatt, a magánpénztári tagok közül pedig ez évben már 130 fö után 215,5 M Ft összegü egyéniszámla-követelést utaltak át TB-nyugdíjalapba.
Ugyanakkor a 10 év után járó kifizetések jóval a tervezett szint alatt maradtak. Bár 2005-ben 4461 fö szerezte meg az igényjogosultságot, és egyéni számlakövetelésük meghaladja a 4 milliárd Ft-ot, szeptember 30-ig mindösszesen 512 fö élt ezzel a lehetöséggel, részükre 210 millió Ft összegü hozamot fizettek ki. A teljes összegü kifizetés és kilépés mellett csak 50 pénztártag döntött. Úgy tünik tehát, hogy a „2005 – a hüség éve” kampány jó eredményeket hozott, a pénztártagok megértették a 10 éves tagság után járó – számukra fontos – kedvezmények lényegét.
Változatlanul népszerü a pénztártagok körében a tagi kölcsön szolgáltatási forma. Július elejétöl, amikor is a többszöri kölcsönfelvételi lehetöség megnyílt a pénztárnál, 249 fö vette igénybe ezt a lehetöséget, összesen 69,7 millió Ft felvételével. Ez már most 26%-kal meghaladja a 2004. teljes évi tagikölcsön-felvételt. Az igények gyors és biztonságos teljesítése érdekében az IT 2005. szeptember 1-jétöl a tagikölcsön-keretet felemelte 150 millió Ft-ra.
Az ez évi gazdálkodás során további költségtakarékossági intézkedésekre került sor, ami mindkét pénztári ágazatban rendkívül pozitív eredményeket hozott (az önkéntes pénztárnál 35,1 millió Ft, a magánpénztári ágnál 59,8 M Ft). Ezek a kiadási megtakarításokkal elért eredménytöbbletek a pénztári ágak tartalék tökéjét növelik.
Idei újdonság, hogy a pénztárban új informatikai rendszert vezetnek be, amelynek munkálatai egész évben folynak. Az eddigi munka során teljesen megújult már a számítástechnikai park, kielégítve valamennyi müszaki és biztonsági követelményt, amelyet a jogszabályok 2006. január 1-jétöl elöírnak. Az integrált informatikai program alapját új fökönyvi rendszer, és új pénztári adminisztrációs, befektetési, irat- és folyamatkezelési rendszer alkotja. A tervek szerint a jövö év elejétöl fokozatosan megkezdödik az éles üzemre történö áttérés, így a 2006. év gazdasági eseményeinek rögzítése már az új rendszerben történhet.
Az új pénztári nyilvántartó program lehetövé teszi majd az egyéni tagi számlák on-line rendszerben való leolvasását, illetve létrehozza a technikai feltételeket a választható portfolió rendszer lehetséges bevezetésére.
A rendezvényen a legföbb döntéshozó testület alapszabály-módosító határozatot fogadott el a tagdíjbevételek müködési tartalékra jutó hányadának csökkentéséröl. A pályázat eredménye és az IT javaslata alapján a küldöttek megválasztották az új könyvvizsgálót, dr. Szabóné dr. Pente Ilona személyében.
Az új tagszervezési stratégiát Pácserné Bozi Judit, az Igazgatótanács tagja ismertette. Végezetül Szenes Zoltán ügyvezetö igazgató bemutatta a küldötteknek a stratégiát szolgáló, fejlesztés alatt álló nyugdíjpénztári honlapot, amely e tudósítás megjelenésekor már el is érhetö a régi helyén (www.homnyp.hu).
V.K.Z.
Fotó: H.D.