Ülésezett a Honvédszakszervezet választmánya
Hatékonyabb érdekképviseleti – érdekvédelmi tevékenységet ígért a Honvédszakszervezet 2005. április 9-én megválasztott új vezetése – emlékeztette a választmány tagjait az elözetesen megküldött tájékoztatójában Mészáros Géza. S bár ebben az anyagban a Hosz elnöke nem kívánt részletesen kitérni a rendkívüli kongresszust elöidézö okokra, azt mindenképpen fontosnak tartotta hangsúlyozni: a fenti cél elérése érdekében szükséges volt a formai és tartalmi kérdések újragondolása, söt egyes területeken a fontossági sorrendek meghatározása, valamint az idörend felállítása és ennek követése is.
Az így felépített stratégia alapján a katonák érdekvédelmi szervezete az elmúlt fél évben jelentös eredményeket ért el. Ezek közül talán a legfontosabb, hogy a Honvédszakszervezet sikerrel integrálódott ismét a honvédelmi tárca és az érdekvédelmi-érdekképviseleti szervezetek kapcsolati rendszerébe. Az elmozdulást, a partnerek pozitív várakozását elösegítette a Hosz részéröl megnyilvánuló aktivitás és kezdeményezökészség – természetesen mindkét irányba. A megalapozottan és körültekintöen kialakított vélemények és álláspontok növelték a szervezet hitelességét.
A Honvédelmi Érdekegyeztetö Fórum az érdemi egyeztetés színterévé vált, ahol a Hosz súlyának megfelelö szerepet tölt be. Napjainkban már a miniszteriális szervek, a katonai szervezetek vezetöinek döntö többsége elfogadja a szakszervezet jelenlétét, a tisztségviselöket – ritka kivételtöl eltekintve – partnerként kezelik, s nem akadályozzák a szakszervezeti jogosítványok gyakorlását. A vezetöi oldalról egyre gyakrabban jelentkeznek konzultációs, megbeszélési igények.
A Hodosz és a BEOSZ viszonylatában megállapodásban is kifejezésre jut a kölcsönös elönyökön alapuló együttmüködés szándéka, amely a gyakorlati munka során is tetten érhetö. A két szervezet egyértelmüen elismeri a Hosz reprezentativitását, vezetö szerepét a katonák vonatkozásában.
A visszajelzések és a taglétszám alakulásának tükrében megállapítható, hogy a Honvédszakszervezet vezetösége bírja a tagság és a választott tisztségviselök bizalmát, ugyanakkor rendkívül nagy a várakozás a további eredmények iránt. Egyes esetekben – tizenharmadik havi illetmény, veszélyességi pótlék – idönként türelmetlenség tapasztalható, amely több esetben az információ hiányára vezethetö vissza. A személyes találkozók kiváló lehetöséget nyújtottak és nyújtanak a jövöben is a közvetlen és hiteles tapasztalatszerzésre és a bizalom kölcsönös erösítésére.
A Honvédszakszervezet központi – területi szerveinek, testületeinek szabályszerü müködése biztosított, ugyanakkor továbbra is problémát jelent a tisztségviselök pótlása, illetve az utánpótlás biztosítása. Fokozza ezt a haderö-átalakítás következtében fellépö nagyarányú kiáramlás. A vezetö és függetlenített tisztségviselök körében is jelentös személyi változások történtek. A szekciók tevékenysége elmarad a kívánatostól, aktivizálásuk és életben tartásuk csak felülröl történö beavatkozással oldható meg.
Örvendetes, hogy tovább szélesedtek a szövetségi kapcsolatok. Az FRDÉSZ belépése a LIGA Szakszervezetbe újabb távlatokat nyitott meg a magasabb szintü érdekegyeztetés felé, ugyanakkor ez növeli a felelösséget és a munkát is a tagszervezetek – így a Hosz – számára is.
Magyarország EU csatlakozása felértékelte a nemzetközi kapcsolatok – így az EUROMIL tagságunk, a LIGA nemzetközi szövetségi tagságai – jelentöségét, hiszen a felszínre jutó problémák megoldása valószínüleg csak ezen a szinten képzelhetö el.
Mészáros Géza ez utóbbi kapcsán elmondta: a Hosz új vezetése a közelmúltban elöször vett részt EUROMIL ülésen, ám az már egyértelmüvé vált, hogy a magyar tagszervezet – amely létszámban negyedik, tagdíjban kilencedik – a jövöben nagyobb szerepet kaphat a nemzetközi katonai érdekvédö szövetségben. Elmondta, hogy a tárcával folyamatosan egyeztetnek – és egy rendkívüli HÉF ülésen várhatóan döntenek – a katonák részére egyszeri pénzbeli juttatásról, s a januárban esedékes munkabér két ünnep közötti kifizetéséröl. Számtalan fontos, a bajtársak életminöségét, szociális helyzetét befolyásoló kérdésröl – lakhatás, bér, költségtérítések – tárgyalnak a minisztériummal, s több jogszabálymódosítást is kezdeményeztek a katonák érdekében.
Szincsák Gyula alelnök hozzászólásában emlékeztette a választmány tagjait arra, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Bevetés gyakorlaton bejelentette: a fegyveres testületek tagjai 2006-ban az átlagot meghaladó béremelésben részesülnek. A hüséget meg kell fizetni – fogalmazott a kormányfö, s ennek megfelelöen nem nagy, de érzékelhetö lesz a szolgálati idö pótlék, mely 4800–9200 Ft között várható. Az alelnök hangsúlyozta: az illetményfejlesztések területén a Hosz vezetöi csak akkor számíthatnak eredményes tárgyalásokra, ha maguk mögött tudhatják a szervezett tagságot is.
A testület megtárgyalta és elfogadta a jövö évi költségvetést, melynek tárgyalása során elhangzott, hogy az elsödleges cél a befizetett tagdíj visszajuttatása a szakszervezeti tagokhoz , így a nyugdíjasokhoz is. Az ülésen szót kért Séber István könyvvizsgáló, aki fontosnak tartotta elmondani: a tervezés során figyelembe vették javaslatait, így a Honvédszakszervezet 2006-os költségvetése megalapozott, szakmailag kifogástalan.
A választmány személyi kérdésekröl is döntött. A nyugállományba vonuló Kepics György fötitkár és Pusztai Lajos szociális ügyvivö érdemeit Mészáros Géza elnök méltatta, majd a grémium megválasztotta az új tisztségviselöket. A Hosz új fötitkára Dr. Ujfaludi Zoltán, személyügyi és szociális ügyvivöje Oláh Gábor (képünkön), a szárazföldi haderönem képviselö-helyettese a jövöben Bátor Ferenc.