„Soha többé ne legyen olyan helyzet, amely a hősöket és az áldozatokat teremti” – mondta Vargha Tamás miniszterhelyettes, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára október 30-án, hétfőn, Budapesten. A megemlékezésen a Honvédszakszervezetet Czövek János elnök és Sörös István a Hosz Nyugállományú Tagozat elnöke képviselte...
A halottak napja alkalmából a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum díszudvarán rendezett kegyeleti gyertyagyújtáson Vargha Tamás úgy fogalmazott: „…halottainkra emlékezünk! Szabadságharcaink, világháborúk hőseire és áldozataira. Azokra a katonákra, akik harcoltak a szabadságért, a hazáért, szülőföldjükért, és védelmezték otthonukat, családjukat.”
Vargha Tamás kiemelte: az elesettek „teljesítették kötelességüket, pedig bizonyára hosszú életet reméltek. Családot, gyereket, munkát, karriert és csendes, békés öregséget. De szálltak a behívók, és a haza hívó szava elszakította a családtól a szerető apát, a nagyapát, a féltve nevelt, taníttatott fiút, mindörökre.”
A honvédelmi miniszterhelyettes rámutatott: az elhunytak valamennyien a háború áldozatai, ám ahol ők vannak, ott örök béke van, az utókornak pedig kötelessége az emlékezés. „Özvegyek, árvák, rokonok gyászában osztozva gyújtjuk meg gyertyáinkat halottak napja közeledtén. Fájdalommal emlékezünk azokra is, akik határon innen és túl még meg nem jelölt sírban nyugszanak. A haza szolgálata, a honvédeskü, a honvéd becsülete, a fegyveres szolgálat egész embert kívánó elköteleződés. Elköteleződés életre és halálra. Van, aki hős lesz, van, aki áldozat. De mindnyájan a legtöbbet adták, az életüket” – mondta végezetül az államtitkár.
A rendezvény végén Totha Péter Joel, a HM Tábori Rabbinátus vezető tábori rabbija; Nánai László őrnagy, a Protestáns Tábori Püspökség tábori lelkésze; valamint Berta Tibor ezredes, a Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke mondott imát az elhunytak lelki üdvéért. Ezt követően az egybegyűltek − köztük Szabó István vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar főnök koordinációs helyettese; Mihócza Zoltán vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság törzsfőnöke; Baráth Ernő dandártábornok, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár parancsnoka, valamint Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka − elhelyezték a kegyelet gyertyáit és mécseseit a múzeum udvarán lévő emlékműnél.
Forrás: www.honvedelem.hu