A miniszterelnöki évértékelőn nagyszabású családpolitikai intézkedések bejelentésére került sor. Ezek bemutatása előtt le kell szögezni, hogy a témával kapcsolatban jelenleg még csak politikai kommunikáció folyik, emiatt fontos részletkérdések még nem ismertek.
Az elképzelések három nagy csoportba sorolhatok. Ezeket az köti össze, hogy mindegyik kedvezmény a házassághoz a gyerekvállaláshoz, illetve a gyerekneveléshez kapcsolódik, és döntően a nőket célozza meg.
Az első csoportba sorolhatók a következők:
Ebben a három programban az a közös, hogy a megfelelő feltételek fennállása esetén közvetlen pénzjuttatásnak tekinthetők.
A második csoportba a gyermeknevelés és a munkavállalás összehangolását segítő programok tartoznak. Ezek a következők:
A harmadik csoportba pedig a lakásvásárlást segítő intézkedések tartoznak. Ide sorolhatók a következők:
Munkavállalói, munakerőpiaci szempontból a második és a harmadik csoportba tartozó elképzelések értékelhetők. Kétségtelen tény, hogy a bölcsődei ellátás elérhetőségének biztosítása mindenki számára elősegítheti a kisgyermekes anyák munkaerőpiacra való visszatérését. Ehhez azonban az intézményhálózat fejlesztésén túl az is szükséges, hogy a bölcsődei dolgozók lényegesen nagyobb erkölcsi és anyagi megbecsülést kapjanak, mivel a jól képzett, elkötelezett nevelők nélkül nem lehet előrelépni.
A nagyszülői gyed bevezetésének hatását nehéz megítélni. A munkavállalói pályájuk elején lévő fiatal szülők egy része számára lehetővé teszi, hogy ne szakadjanak el hosszú időre a munka világától. Kétséges azonban, hogy az idősebb, nyugdíjkorhatárhoz közeledő nagyszülők közül hányan tudják vállalni a munkaviszonyuk felfüggesztését, figyelembe véve, hogy a visszatérés számukra több nehézséggel járhat.
A lakásvásárláshoz kapcsolódó kedvezmények egy jól körülhatárolható, jobb anyagi helyzetű csoport számára komoly segítséget jelenthetnek. Ez azonban nem oldja meg azoknak a családoknak a problémáját, akik kellő önerő hiányában nem tudnak élni ezekkel a lehetőségekkel. Emellett az sem várható, hogy ezek az intézkedések elősegítenék az országon belüli munkaerőpiaci mobilitás növekedését. Itt kell megemlíteni, hogy a Lakástakarék Pénztárak támogatásának megszűnése miatt jelenleg nincs olyan kedvezményrendszer, mely a szerényebb anyagi helyzetűek lakhatási körülményeinek javítását segítené elő. Egy nagyszabású állami, önkormányzati bérlakás program elindítása lehetne ezekre a problémákra a megoldás.
Forrás: www.liganet.hu