Egy történelmi pillanat részesei lehetünk, és ez örömmel tölt el minden magyar embert, a Magyar Honvédség katonáit pedig különösen, hiszen a légiszállítási képesség fontos, különösen a mai modern világban - mondta dr. Simicskó István február 2-án, pénteken, Kecskeméten. A honvédelmi miniszter az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison tartott sajtótájékoztatón hivatalosan is bemutatta a Magyar Honvédség két új csapatszállító repülőgépét.
Január utolsó és február első napjaiban megérkezett Magyarországra az a két Airbus A319 típusú repülőgép, amelyekkel bővülnek a Magyar Honvédség képességei. A többfunkciós gépeknek köszönhetően hazánk immáron rendelkezik az önálló csapatszállítás képességével is.
„Ezek a gépek nem kormánygépek. A Magyar Honvédség hadrendjébe kerültek, és a Magyar Honvédség fogja használni őket. Csapatszállító repülőgépeink hadrendjében semmiféle változás nem fog bekövetkezni. A változás mindössze annyi, hogy újabb, modernebb eszközökkel rendelkezik a Magyar Honvédség” - hangsúlyozta a szállítógépek bemutatóján dr. Simicskó István.
A honvédelmi miniszter hozzátette: a két Airbus A319-es - amelyek beszerzését még tavaly decemberben jelentette be - 8-9 éves és megfelelő állapotban vannak ahhoz, hogy a Magyar Honvédség csapatszállító-képességét kiszolgálják a jövőben. Mint a sajtótájékoztatón elhangzott: négy földrészen ezer magyar katona teljesít külszolgálatot. E gépek az ő ki- és hazaszállításukat is szolgálják, mindamellett, hogy szükség esetén - például természeti katasztrófa bekövetkeztekor - a magyar állampolgárok külföldről történő hazamenekítésére is alkalmasak.
„Talán nem túlzok, amikor azt mondom, hogy egy történelmi pillanat részesei lehetünk, és ez örömmel tölt el minden magyar embert, a Magyar Honvédség katonáit pedig különösen” – fogalmazott a honvédelmi miniszter.
Dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök e gondolatot folytatva kiemelte: azon Magyar Honvédségben szolgáló katonák számára, akik részesei lesznek a gépek használatának, történelmi pillanat a mai, mert egy új képességre tettünk szert. A vezérezredes felidézte, hogy az Airbus-ok megérkezéséig az immáron 35-40 éves AN-26-os típusú repülőgépek látták el a Magyar Honvédség szállító feladatait. Mint fogalmazott: azóta, hogy ezek a gépek a ’70-es ’80-as években a rendszerbe kerültek, a világ és a feladatok rengeteget változtak, ezért a mai kor elvárásainak már nem felelnek meg maradéktalanul.
„Az Airbus A319-esek a mi követelményeinknek megfelelnek. Tudják mindazokat a paramétereket, amikre jelenleg szükségünk van. Ezen gépek által korszerű, modern, nagy távolságokon is komfortos szállítást biztosító eszközök lesznek a kezünkben” – mondta a Honvéd Vezérkar főnök, majd köszönetet mondott az AN-26-os típust üzemeltető és karbantartó katonáknak.
Mint ismert, az új repülőgépek beszerzése része a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programnak, amely kapcsán dr. Simicskó István honvédelmi miniszter aláhúzta: „a Magyar Honvédség fejlesztését megkezdtük, és 2026-ra szeretnénk olyan helyzetbe hozni, olyan módon felvértezni képességekkel, amelyekkel Magyarország biztonságát a lehető legnagyobb mértékben tudjuk garantálni”. A miniszter emlékeztetett arra is, hogy honvédeinkre az elmúlt két és fél évben egy rendkívül fontos és nehéz feladat hárult. Hazánk határvédelmében több mint 17 ezer katona vett már részt, s szolgált kiválóan, magas színvonalon. „Katonáinknak köszönhetően ma Magyarország a világ egyik legbiztonságosabb országa. Ezért köszönet jár önöknek és a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programnak, amelynek első és kiemelt lépése katonáink megbecsülése” – mondta a honvédelmi tárcavezető.
Az Airbus A319-esek jellemzői kapcsán dr. Pogácsás Imre dandártábornok, a HM Haderőfejlesztési Programok Főosztály vezetője elmondta: a beszerzés jelentős esemény a Magyar Honvédség életében. Az Antonovról Airbusra történő váltást jellemezve úgy fogalmazott: „nekünk, katonáknak annyit jelent, hogy ezekkel a gépekkel kétszer annyi terhet, kétszer olyan gyorsan és háromszoros terhelhetőség mellett tudunk elszállítani.”
Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság egészségügyi főnöke, dr. Janka Norbert ezredes kiemelte: ezek a gépek egy hazánkban eddig nem létező képességgel is felruházzák a Magyar Honvédséget, mégpedig az egészségügyi kimenekítési és szállítási feladatok végrehajtásának lehetőségével. „A cél kettős. Egyrészt a Magyar Honvédség, másrészt Magyarország egészségügyi ellátási rendszere képességének a növelése. Nagyon fontos ez a két gép például a külföldi, műveleti területen szolgáló katonáink betegsége vagy sérülése esetén abban, hogy katonáink a lehető leggyorsabban hazakerüljenek”- mondta.
A február 2-án bemutatott Airbus A319 típusú gépek alapvetően egyenként 126 fő és felszereléseik (avagy 12 tonna súly) szállítására képesek. Hatótávolságuk csaknem hétezer kilométer, sebességük pedig 829 kilométer óránként. Megérkezésüket követően megkezdődtek a katonai felhasználáshoz szükséges átalakítások, amelyek többek között katonai célú navigációs, kommunikációs és önvédelmi eszközök, rendszerek beépítését jelentik.