2016. október 20-án került sor az Közép-dunántúli régióban, Móron (a Lear Corporation Hungary Kft. területén) a LIGA Szakszervezetek „Nyitott ház” rendezvénysorozatának harmadik vidéki rendezvényére, amelyen a konföderáció 11 tagszervezetének 30 tagja, tisztségviselője vett részt,a Honvédszakszervezet részéről Bálint Zoltán alapszervezeti vezető és Németh Nándor érdekvédelmi ügyvivő...
Az esemény házigazdája a Keiper Recaro Független Szakszervezet volt. Az érdekvédelmi esemény – műhelymunka fókuszában olyan témák szerepeltek, mint a „civilszervezetek és szakszervezetek gazdálkodási alapjai: juttatások és adóvonzatok”, valamint a „tagszervezés és fiatalok bevonása - nemzetközi jógyakorlatok”, illetve a „szakszervezetek szervezési és toborzási módszereinek” kérdései.
Elsőként a házigazda szerepében Kiss Beáta, a Keiper Recaro Független Szakszervezet elnöke üdvözülte a jelenlevőket. Ezt követően Doszpolyné Dr. Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke köszöntötte a résztvevőket, megköszönte a lehetőséget, hogy a Lear Corporation Hungary Kft. területén belül, a házigazda tagszakszervezet szervezésében kerülhetett sor az eseményre.
Első előadóként Árkovics István, a Liga gazdasági alelnöke gazdasági szakértő beszélt a civilszervezetek, és a szakszervezetek gazdálkodási alapjait érintő kérdésekről, és a szervezetek tagjainak és/vagy azok közvetlen hozzátartozóinak szóló juttatásokról, valamint azok adóvonzatairól. Részletezte a könyvelés formai és tartalmi kötöttségeit, a vagyongazdálkodás, a vállalkozás és a közhasznúság fogalmának jelentését, valamint szó volt a tisztségviselők, a vezető testületek kötelezettségeiről, ezen belül a felelősség-vállalási kötelezettségről is. Az előadó részletesen ismertette a bevallási szabályokat, hangsúlyozta a hozzájuk kapcsolódó időpontok, határidők fontosságát, valamint az ahhoz kapcsolódó felelősségeket is. Kiemelte a költségvetési tételeink, soraink, minősítések fontosságát (pl.- a mikulás csomag, a nőnapi ajándékok), és az „életszerűség” egyszerű logikáját, hogy ezekre hivatkozva tudjunk magyarázatot adni az adóhatóság feltett kérdéseire egy esetleges célzott ellenőrzés során.
A prezentáció után lehetőség volt arra, hogy kérdéseket tegyenek fel a jelenlévők, amellyel a jelen lévő szakszervezeti képviselők élte is. Ennek keretén belül fogalmazódott meg az egyik legérdekesebb felvetés a szervezetek (vállalkozási típusú) tevékenységeinek megjelenítéséről. Dr. Mészáros Melinda válaszában kifejtette, az ilyen típusú tevékenységet a szakszervezet alapszabályokban, a szervezet fő céljainak alárendelve, kiegészítve, a fő tevékenységet támogatva kell megjeleníteni.
A kávészünet után Erdei Sándor HR vezető (Lear Corporation Hungary Kft) köszöntötte az egybegyűlteket, és invitálta egy, a házigazdák által vezetett üzemlátogatásra. A résztvevők, megállapíthatták, hogy szorgos kezek, kemény munkával, korrekt munkafeltételek mellett extra minőségben állítják elő azokat a termékeket, melyeket az autóipar prémium márkái használnak fel és építik be luxus termékeikbe.
Az üzemből visszatérve a programot Hangonyi Adrienn, a LIGA Szakszervezetek nemzetközi koordinátora folytatta, a „tagszervezés és fiatalok bevonása - nemzetközi jó gyakorlatok”-ról szóló prezentációjával. Számos európai pozitív példát bemutatott fiatalok szervezésére és aktiválására. Az újszerű és egyedi külföldi példákból kiderült, hogy nem csak konföderációs, hanem helyi szinten is komoly forrásokat és innovatív eszközöket kell fektetnünk az utánpótlás nevelésére. Egy jól működő szakszervezet modern szervezetfejlesztési és infokommunikációs eszközökkel próbálja magához csábítani a fiatalokat, akik konkrét cél, és ok nélkül nehezen mozdíthatóak, viszont, ha van számukra fontos ügy, melyet a szakszervezet a zászlójára tűz, akkor szívesen sorakoznak fel a cél elérése érdekében. Hangsúlyos a sikerek kommunikálása is, hiszen senki sem szeret „vesztes” csapathoz tartozni! A régi sztereotípiák szerint rendszerint negatív - „demonstráló” képben látják a szakszervezeteket, viszont ha többször jelennének meg a társadalmi szerepvállalás tárgykörében, akkor vonzóbbak is lehetnek. Pozitív lehet a társadalmi szerepvállalásaiban aktív szakszervezet, aki önsegélyező funkciókat is felvállal, vagy akár karitatív módon tevékenykedik.
Trembulyák Péter, a LIGA Szakszervezetek szervező munkatársa zárta a napot, és egyben bíztató szavaival, és tanácsaival látta el a résztvevőket a hatékonyabb tagszervezés érdekében. Elmondása szerint, a LIGA Szakszervezeteknek több sikeres zöldmezős szervezési példája is mutatja, hogy van igény a szakszervezetekre a munkavállalók körében. A szolgáltatások mellett a hagyományos szervezői modellre, vagy inkább a kettő ötvözésére van szükség. A LIGA Szakszervezetek, a nagyobb bázis előnyét kihasználva, szolgáltatási csomagjának állandó bővítésével is segíteni kívánja tagszervezeteit.
A szakmai napot feldolgozó beszélgetéssel, majd egy közösen elfogyasztott munkaebéddel zárták a kollégák, ami után zárásképpen a LIGA Szakszervezetek elnök asszonya megköszönte a vendéglátók és a szervezők példaértékű munkáját.
Forrás: liganet.hu