A Nyitott Ház rendezvénysorozat esélyegyenlőségről szóló előadásokkal és érzékenyítő tréninggel folytatódott 2017. április 12-én, Budapesten...
Az eseményen Mészáros Melinda a LIGA Szakszervezetek elnöke a nemek közötti bérkülönbség megszüntetését, Szabó-Zsura Brigitta, a LIGA Szakszervezetek Esélyegyenlőségi Bizottságának elnöke a szolidaritás erősítését hangsúlyozta.
A Nyitott Ház rendezvénysorozat esélyegyenlőségről szóló előadásokkal és érzékenyítő tréninggel folytatódott 2017. április 12-én, Budapesten. Az eseményen Mészáros Melinda a LIGA Szakszervezetek elnöke a nemek közötti bérkülönbség megszüntetését, Szabó-Zsura Brigitta, a LIGA Szakszervezetek Esélyegyenlőségi Bizottságának elnöke a szolidaritás erősítését hangsúlyozta.
Megnyitójában Dr. Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke felidézte, hogy az esélyegyenlőség eszméje vallási gyökerekből ered, a gondolatot abból a bibliai helyből származtathatjuk, miszerint Isten előtt mindenki egyenlő. Továbbá az elnök megemlékezett Bárány Péterre, aki a 18. század végén felszólalt az anyák védelmében, a francia forradalomra és a nőmozgalmakra. Kiemelte, Teleki Blanka, a nők művelődési egyenjogúságának szorgalmazója szerint “Ha azonos színvonalú oktatásban részesítjük a férfiakat és a nőket, akkor azok azonos teljesítményt tudnak nyújtani.” Mészáros Melinda felhívta arra is a figyelmet, hogy az Európai Szakszervezeti Szövetség béremelési kampányában a nemek közötti bérkülönbség megszüntetése is hangsúlyosan jelentkezik. Hozzátette, reméli, hogy a résztvevők megismerik az Esélyegyenlőségi Bizottság munkáját, és hasznos tapasztalatokat szereznek az előadásokból és az érzékenyítő tréningből.
Ezt követően Szabó-Zsura Brigitta, a LIGA Szakszervezetek Esélyegyenlőségi Bizottságát mutatta be. Elmondta, el kell érni, hogy a munkahelyeken az Esélyegyenlőségi Bizottságok ne csak papíron működjenek. Hozzátette, az Egyenlő Bánásmódról szóló törvény 18 féle védett tulajdonságot azonosít, de a munkavállalókon belül vannak olyan csoportok, amelyek szintén védelemre szorulnak. A szakszervezeteknek mindent meg kell tenniük, hogy azonos esélyük legyen a munkavállalóknak, és erősíteni kell a szolidaritást. A LIGA Szakszervezeteken belüli nemi arányokat illetően elmondta, hogy milyen fontos üzente van annak, hogy a Ligának elsőként és egyedüli konföderációként van női elnöke, de ezen kívül a szervezet döntéshozatalában is jó arányt jelent, hogy az elnökség 36%-a nő.
Dr. Kéri Ádám munkajogász előadásából megismerhették a résztvevők az esélyegyenlőség érvényesítését szolgáló jogszabályi hátteret. Ezen belül a Munka törvénykönyve és az Egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény irányadó rendelkezéseiről esett szó. Az előadó elmagyarázta az egyenlő bánásmód és a joggal való visszaélés kapcsolatát a diszkriminációs esetekben. Illetve a közvetlen és közvetett hátrányos megkülönböztetés, a zaklatás és megtorlás is az előadás részét képezték. A könnyebb megértést jogesetek bemutatása segítette. Számos aktuális és hasznos hozzászólás és kérdés érkezett a hallgatóság részéről.
A nap második felében Répásiné Pethő Melinda tréner tartott érzékenyítő gyakorlatot. A rendelkezésre álló két órás időkeret ugyan rövid a teljes érzékenyítésre, hangsúlyozta az előadó, ennek ellenére nagyon eredményesnek bizonyult. A résztvevők aktív együttműködését igénylő feladatok elsőként a társadalomi sztereotípiákra irányították rá a figyelmet, majd szituációs gyakorlatok által tárták fel a munkahelyeken felmerülő férfi-női szerepekből fakadó diszkriminatív helyzeteket. A szerepjátékok végén elemzésre került az is, hogy asszertív kommunikáció révén hogyan lehetett volna jobban megoldani az adott helyzeteket.
Forrás: www.liganet.hu