2024. 07. 27. szombat
Liliána, Olga
: 392 Ft   : 361 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 614 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Külszolgálatra indulnak

2017. 08. 07., 12:37

Elvárom, hogy szakmailag magas szinten, egymást segítve, balesetmentesen hajtsák végre a feladataikat! Érkezzenek haza épségben! – köszönt el az MH KFOR (Kosovo Force) kontingens tizenhetedik és az MH IKBK (Iraki Kiképzés-biztosító Kontingens) ötödik váltásának tagjaitól augusztus 4-én, Hódmezővásárhelyen dr. Böröndi Gábor dandártábornok.

Irakba és a Balkánra induló magyar missziók tagjait búcsúztatta Hódmezővásárhelyen az MH Összhaderőnemi Parancsnokság szárazföldi haderőnem főnöke. A két alegység létszáma összesen mintegy ötszáz fő, alapvetően mindkettő az MH 5. Bocskai István lövészdandárra épül, de az iraki misszióban az MH 25. Klapka György Lövészdandár és az MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Ezred katonái is részt vállaltak. A tervek szerint a hónap végén és szeptember elején utaznak majd a műveleti területekre, a kontingensek parancsnokai: Schleisz Ferenc és Varga István alezredesek.

Hazánk iraki szerepvállalásának jelentőségéről szólva Böröndi tábornok kiemelte: bár a szövetséges csapatok már az Iszlám Állam nevű terrorszervezet fővárosát ostromolják, a rend és a béke még nagyon sokáig nem fog helyreállni a sokat szenvedett országban. Az Iszlám Állam ugyanis megsemmisíthető, de alakulni fognak majd helyette más terrorista csoportok. Hazánk alapvető érdeke, hogy az ott élők képesek legyenek ellenállni a szélsőséges fegyveresek terrorjának, biztonságban tudhassák családtagjaikat, békében élhessenek a saját szülőföldjükön. Ez a garancia arra, hogy a térségből Európába érkező menekültek száma csökkenjen, a migránsok tömeges vándorlásának vége szakadjon.



Ugyanakkor a KFOR kontingens tagjainak is jelentős felelősségük és feladatuk van a kontinensünket elárasztó migránsáradat visszaszorításában – hangsúlyozta az MH Összhaderőnemi Parancsnokság szárazföldi haderőnem főnöke. Magyarországnak biztonságpolitikai érdeke a térség stabilitása, amit a jelenleg az etnikai villongások mellett a valójában ellenőrizhetetlen múltú és személyazonosságú, magukat menekülteknek valló személyek és a közéjük vegyülő terroristák is veszélyeztetnek. A Magyar Honvédség koszovói szerepvállalását folytatni kell, hogy az ország gazdasági teljesítménye javulhasson, hogy béke és biztonság legyen a Balkánon.

* * *


A KFOR (Kosovo Forces) a NATO parancsnoksága alatt álló nemzetközi békefenntartó erő, amely az ENSZ BT 1244-es határozata alapján jött létre. Működését 1999-ben kezdte meg. Alaprendeltetése a Szerbiától 2009-ben elszakadt, 95 százalékban albánok lakta, tízezer négyzetkilométeres terület biztonságának megőrzése, különös tekintettel a szerb többségű Észak-Koszovóra, amely nem fogadja el Pristina fennhatóságát. A KFOR feladata a biztonság és a rend fenntartása Koszovóban. A válságkezelési és békefenntartó tevékenységgel összhangban ez tömegkezelést, objektum védelmet és harcászati tartalék biztosítását jelenti.

A Magyar Honvédség katonái a NATO parancsnokság alatt működő nemzetközi békefenntartó haderő részét képezik, feladatuk a biztonság és a rend fenntartása. A portugál-magyar KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj (KFOR Tactical Reserve Manoeuvre Battalion – KTM) legfőbb rendeltetése az utak járhatóságának biztosítása egész Koszovó területén, illetve a jelenlétfenntartó járőrtevékenység. 2014 augusztusában a Magyar Honvédség növelte a Koszovóban állomásozó katonáinak létszámát, így Magyarország már közel 350 békefenntartóval van jelen a balkáni országban.

Az előző váltásokhoz képest, a szerepvállalás más lesz, mint korábban. A portugál zászlóalj április 30-án ugyanis kivonult Koszovóból. Ez azt jelenti, hogy a Magyar Honvédség kontingense adja a KFOR parancsnok közvetlen alárendeltségébe tartozó harcászati tartalék zászlóalj egészét.



* * *


Irak a Magyar Honvédség legújabb küldetésének helyszíne. Az MH Iraki Kiképzés-biztosító Kontingens (MH IKBK) a nemzetközi kiképzők tevékenységét biztosítja, és az iraki kurd harcosok, a pesmergák raj, szakasz és század szintű kiképzését végzi. A nemzetközi koalíciós műveletek elősegítése érdekében, az Országgyűlés 2017. június 13-ai döntésével pedig magyar katonák Irak egész területén teljesíthetnek szolgálatot, részt vehetnek partnerképesség-építési, katonai segítségnyújtási, őrző-védő, csapatkísérő feladatokban, valamint törzs- és biztosító beosztásokat is elláthatnak. A kontingens törzse Erbílben állomásozik.   

Forrás: www.honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Honvédszakszervezetet a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 02. 23., 10:44
Tájékoztatjuk Tisztelt Tagjainkat, hogy a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet szabályzói szerint a tagdíj mértéke változik. A befizetendő tagdíjak 2024. március 1.-től...
2024. 05. 07., 10:09
A kihasználtságra és a tapasztalatokra való tekintettel a szerdai meghosszabbított nyitva tartást kizárólag előzetes egeztetés alapján biztosítjuk!
2024. 07. 25., 13:35
A Magyar Közlöny 2024. évi 69. számában 2024. június 28-án kihirdetésre került a honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (Hjkr.)
2024. 07. 26., 09:48
2024.07.23-án Bazsik István elnök és Jakubik András érdekvédelmi ügyvivő tartott tájékoztatót Tatán
2024. 07. 15., 10:35
Az elmúlt napok ránk törő forrósága tette igazán népszerűvé a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet központi rendezvényét a Ceglédi Gyógyfürdő és Szabadidőközpont, valamint a hozzátartozó Aquaparki csúszdapark területén, immáron tizennyolcadik alkalommal.

  JETfly Magazin

2024. július 22-én újabb mérföldkövet jelentő eseményt regisztrálhatott a Szlovák Légierő: megérkezett az első két F-16 Block 70 vadászbombázó északi szomszédunk Malacky-Kuchyňa Légibázisára.

  Háború Művészete magazin

„Ma lőnek először, szerencsére hozzáértő személyzet kezelésében” – nyugtázta elégedetten az új Leopard harckocsikról és a frissen képzett kezelőszemélyzetről dr. Nagy Norbert őrnagy.
Széchenyi 2020 europai szociális alap.