2024. 09. 07. szombat
Regina
: 394 Ft   : 354 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 614 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Mit tehetsz a járvány megelőzése érdekében?

2020. 03. 14., 11:43

Nem csak a munkáltatók, a munkavállalók is sokat tehetnek a koronavírus járvány megelőzése érdekében. Tudjuk, hogy a személyi higiénia betartása nagyon fontos. Azonban, hogy a munkavégzés biztonságossá tétele érdekében több olyan intézkedést is kezdeményezhetünk, amelyekről a szakszervezeteink állapodhatnak meg a munkáltatóval.

Nem csak a munkáltatók, a munkavállalók is sokat tehetnek a koronavírus járvány megelőzése érdekében. Tudjuk, hogy a személyi higiénia betartása nagyon fontos. Azonban, hogy a munkavégzés biztonságossá tétele érdekében több olyan intézkedést is kezdeményezhetünk, amelyekről a szakszervezeteink állapodhatnak meg a munkáltatóval. 

 

Személyi higiénia

 

Mielőtt a gyakorlati lépéseket számba vennénk, idézzük fel, mit tudunk a vírusokról. A vírusok csak élő szervezetekben szaporodnak. Behatolnak az élő sejtbe, és kényszerítik a sejtet, hogy nagy számban reprodukálja őket. A fertőtlenítésnek jobban ellenállnak, mint a baktériumok.

Közvetlen hatásuk során, például trüsszentéssel, köhögéssel a dolgozó belélegzi, mert a vírus közvetlenül a test felszínére, vagy a ruhára csapódik le. Közvetett hatásuk, hogy a kiülepedett részecskék a környezetben a berendezésekre, használati tárgyakra, talajfelszínre, növényzetre rakódnak.

A megelőzés, illetve a vírus terjedésének gátolása érdekében ebben az esetben elengedhetetlen a biztonságos távolság megtartása, amely lecsökkenti a vírus emberről emberre való terjedésének kockázatát. Kerülni kell a személyes kontaktust, és a csoportos munkahelyi találkozókat. Elengedhetetlen az alapos fertőtlenítőszeres kézmosás, kerülni kell az arc érintését.

Kerüljük azokat a helyeket, ahol sokan vannak, különösen a zárt tereket, a csoportos rendezvényeket, és lehetőség szerint a tömegközlekedést! (A vírus talán az egyetlen, aki nem tesz különbséget a csoportos találkozó célját illetően.)

Kerüljük az érintkezést lázas betegekkel, vagy olyan hozzátartozóval, aki köhög, tüsszög, lázas!

Gyakran és alaposan mossunk kezet, szappannal és vízzel! Kerüljük a puszit, az ölelést, és a kézfogást. Szellőztessenek gyakran. Együnk sok gyümölcsöt, zöldséget és vitamindús ételeket!

Ha tüneteink jelentkeznek (például láz, szárazköhögés, izomfájdalom), akkor ne személyesen menjünk a háziorvoshoz, hanem telefonon hívjuk háziorvosunkat!

A COVID-19 koronavírus-fertőzés ellen védekezni a hagyományos védekezési módszerekkel, alapvető higiéniai szabályok betartásával, önkéntes elkülönüléssel és gyakori kézmosással, fertőtlenítőszerek használatával lehet.

A már ismert lefolyású SARS-járvánnyal ellentétben az új koronavírus a fertőződéstől a tünetek megjelenéséig is, a lappangási idő alatt is fertőz (ami igaz az ismert vírusok 95%-ra). Ez azt jelenti, hogy könnyebben és így gyorsabban terjedhet, mivel az emberek tovább képesek terjeszteni egymás között a betegséget, még mielőtt megtudnák, hogy valójában már betegek és megfertőződtek.

 

A szakszervezeteken keresztül lehet elérni


Mivel a koronavírus előidézte helyzethez hasonló még nem fordult elő Magyarországon, a szakszervezetek országos szinten máris kezdeményezték a Munka törvénykönyve, vagy a Munkavédelmi Törvény szabályainak módosítását, értelmezését, vagy rendeleti szinten ideiglenes felfüggesztését. Kezdeményezték, hogy a munkáltatók, ahol csak lehet, rendeljenek el otthoni munkavégzést. Kezdeményezték, hogy a veszélyhelyzet esetére a bekövetkezett elháríthatatlan külső ok esetén is részesüljenek a munkavállalók az állásidőre járó alapbérben, járványügyi zárlatkor pedig járjon a táppénz.

Ugyanakkor az ágazati és a helyi szakszervezetek is megállapodásokat köthetnek a munkáltatóval a legkülönfélébb témákban, legyenek azok a munkakörülmények, a munkaszervezés kérdései vagy akár a bérezési, jutalmazási rendszerek.

A magyar bérezési gyakorlatban például jellemző a bérkiegészítő bónuszrendszer alkalmazása, és létezik például úgynevezett jelenléti bónusz. Ennek az a célja, hogy kevesebbet menjen táppénzre a dolgozó, mert akkor ehhez a bónuszhoz nem jut hozzá. Sajnálatos tapasztalat, hogy a munkavállalók több esetben betegen is bejárnak, mert nem szeretnék ezt a fizetéskiegészítést elveszíteni. Ugyanakkor senkinek sem érdeke – a munkáltatónak sem – hogy betegen bejárjanak a dolgozók, hiszen a fertőzéssel az egész kollektíva egészségét veszélyeztetik. Ezért a kormány által kihirdetett veszélyhelyzetben át kell tekinteni ezeket a pótlékrendszereket, és a veszélyhelyzet időtartalmát ki kell venni az elszámolási időszakból.

A legtöbb munkáltató beeresztőkapun engedi be a munkavállalókat. Ezeknél a kapuknál lehetőség, hogy – például lázméréssel – ellenőrizni lehet a munkavállalókat. A legtöbb vállalat például a műszakkezdéskor szondáztat, ellenőrizve, hogy a munkavállalók munkára képes állapotban kezdik el a munkát. Fontos lenne, hogy az ellenőrzéskor a kapuszolgálatot ellátóknál ne csak a szonda legyen, hanem hőmérő is.

Érdemes a munkavégzést abból a szempontból is áttekinteni, hogy fizikailag elég távol vannak-e egymástól a munkavállalók. Van már olyan fővárosi cég, amely korlátozza, hogy egyszerre egy teremben hány fő tartózkodhat, ezek hogyan váltják egymást, illetve, hogyan, milyen időközönként kell fertőtleníteni a különböző helyiségeket.

Arra is érdemes rákérdezni, hogy a munkáltató tartott-e képzést a vírusveszélyről, hiszen a Munkavédelmi törvény szerint „képzésben kell részesíteni a munkavállalót új kockázatok megjelenésekor vagy a kockázatok megváltozásakor, továbbá a rendkívüli eseményeket követően”.

Végül érdemes a szakszervezetek mellett a munkavédelmi képviselővel is egyeztetni, hogy a fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet betartása érdekében milyen további intézkedéseket kell meghozni az adott munkáltatónál.

Forrás: Liganet.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Honvédszakszervezetet a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 07. 25., 13:35
A Magyar Közlöny 2024. évi 69. számában 2024. június 28-án kihirdetésre került a honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (Hjkr.)
2024. 08. 29., 11:05
Tisztelt Tisztségviselők, Tagjaink! A hagyományoknak megfelelően 2024. szeptember14-én (09.00 – 19.00) a Fővárosi Állat- és Növénykertben kerül megrendezésre a HÉSZ családi napja. Az állatkert előírásai alapján a babajegy megvásárlása kötelező 2 éves korig, melyet szintén a HÉSZ-nél lehet igényelni. Az előzetes jegyrendelést a határozatokkal és a honlapon is megtalálható megrendelőlappal együtt a HÉSZ Központi Irodája részére (1581 Budapest, Pf. 65., E-mail: iroda@hsz.hu, Fax: 061/450-0347, HM: 261-77) kell eljuttatni legkésőbb 2024. szeptember 12-ig. A beléptetés a szokásos módon tisztségviselőink segítségével fog történni, a jegyeket előzetesen a HÉSZ központi irodájától, vagy a helyszínen lehet átvenni. A Fővárosi Állatkert főbejáratánál 2024. szeptember 14-én (szombaton) 09.00-13.00 között a HÉSZ központi iroda munkatársai - a főbejárat mellett - beléptető helyet fognak üzemeltetni, ahol vezető tisztségviselőink fogadják az érdeklődőket és itt lehet átvenni az előzetesen megrendelt belépőket is a fizetési (átutalás, határozat) igazolások ellenében. Megközelítés, parkolás: Tömegközlekedéssel: 1-es számú Millenniumi Földalattival történő utazás estén a Széchenyi Fürdő megállónál kell leszállni, majd néhány perces sétával lehet megközelíteni az Állatkert főbejáratát. Személygépkocsi esetén: Az Állatkert előtti útszakaszon a parkolás díj ellenében történik. Email: iroda@hsz.hu (másolatban lippai.csaba@hsz.hu) HM tel: 02 22/61-73 HM fax: 02 22/ 61-77 telefon: 06-1-450-0346 Lippai Csaba: 06-70-39-22-775
2024. 07. 05., 08:25
Megszületett a kétoldalú megállapodás a Honvédelmi Minisztérium és a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet Között A hivatalos aláírási ceremóniára július 1-én 14:30-kor került sor a Honvédelmi Minisztérium Manfred Wörner termében.
2024. 07. 26., 09:48
2024.07.23-án Bazsik István elnök és Jakubik András érdekvédelmi ügyvivő tartott tájékoztatót Tatán
2024. 07. 15., 10:35
Az elmúlt napok ránk törő forrósága tette igazán népszerűvé a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet központi rendezvényét a Ceglédi Gyógyfürdő és Szabadidőközpont, valamint a hozzátartozó Aquaparki csúszdapark területén, immáron tizennyolcadik alkalommal.
2024-08-13 11:52:42
Tájékoztatjuk a Tisztelt Tagságot, hogy a személyi állomány pihentetésére vonatkozó honvédségi intézkedéssel párhuzamosan a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet 2024. augusztus 21-23 között a személyes ügyfélfogadást szünetelteti. A telefonos elérhetőséget a 0670 315 1563- as vagy a 0670 374 3083-as mobil telefonszámokon biztosítjuk.

  JETfly Magazin

Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.
Széchenyi 2020 europai szociális alap.