2018. november 6-án a szakszervezetek a cafeteria-elemek kedvezményes adózásának visszaállítását követelték a családok támogatása, a mobilitás ösztönzése és a munkaerőhiány kezelése érdekében Budapesten. Szilágyi József, a LIGA Szakszervezetek társelnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a cafeteria-rendszer megváltoztatása, az egyes elemek kedvezményes adózásának eltörlése a dolgozóknak nettó jövedelemkiesést okoz.
A tüntetés több szakszervezeti konföderáció valamint ágazati szervezhetek közös koordinációjában valósult meg. A szervezetők a Magyar Nemzeti Bank épülete elé hívták a tüntetőket.
Itt a LIGA Szakszervezetek társelnöke, az EVDSZ elnöke, hangsúlyozta, a rendezvény pártsemleges érdekérvényesítési akció, amelynek célja, hogy felhívja a kormány figyelmét az adótörvények megváltozásának negatív hatásaira. Szilágyi József hozzátette, az intézkedést a Magyar Nemzeti Bank is negatívan minősítette, ugyanis a jövő évi költségvetést véleményező írásában rámutatott, hogy több mint 2 millió munkavállalónak csökkenhet a nettó jövedelme az adótörvények megváltozása miatt, anélkül, hogy a költségvetés bevétele érdemben nőne.
A szervezők petícióval fordultak Matolcsy Györgyhöz, a Magyar Nemzeti Bank elnökéhez, amelyben azt kérték, hogy “saját eszközeivel segítse elő a szakszervezeti konföderáció törekvéseinek teljesülését a béren kívüli juttatások vonatkozásában”. A petíciót a jegybank részéről nem vette át senki, így a demonstráció szervezői az épület falára ragasztották.
A tüntetők innen az Országházhoz vonultak, ahol Hatvani Jácint, a Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezetének elnöke kijelentette, „a politika durván beleavatkozott a munka világába”, mert a kifogásolt intézkedés a fejlett munkakultúrát meghonosító vállalatoknál a munkavállalók megtartását veszélyezteti. A munkakörülmények – mint fogalmazott – rendszerint a törvényalkotók miatt romlanak, így például megszüntették a nyugdíjkor-engedményt és szigorították a munka törvénykönyve állami vállalatokra vonatkozó rendelkezéseit.
További felszólalók is kiemelték, hogy a béren kívüli juttatások rendszere nem luxus, hanem az alapvető emberi szükségleteket biztosítja, ezért azt nem szabad agyonadóztatni.
A tüntetés végén a szervezők petíciót adtak át a Miniszterelnökség munkatársának, a dokumentumot a szervezők Orbán Viktor miniszterelnöknek címezték és hasonló kéréssel fordultak a kormányfőhöz, mint Matolcsy Györgyhöz. A petícióba úgy érveltek, hogy “a béren kívüli juttatások kiemelten fontos gazdaság- és társadalompolitikai célok megvalósulását segítik, amelyeknek a megszüntetése a munkaerő megtartása, az élet- és munkakörülmények javítása, az egészségmegőrzés és a hosszú távú öngondoskodás ellen hat. (…) A szakszervezeti konföderációk az őszi nemzeti szintű bértárgyalások keretei között a téma napirendre vételét kezdeményezik a Versenyszféra és a Kormány Állandó Fóruma monitoring bizottságában valamint az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács plenáris ülésén.”
(A cikkhez felhasználtuk az MTI tudósítását, valamint Margittai Péter és Kozák László fényképeit.
A cikk előzményét itt lehet elolvasni.
Forrás: liganet.hu