szechenyi-terv-plusz
2025. 04. 28. hétfő
Valéria
: 407 Ft   : 359 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 614 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Katonai életpálya egész életen át? Kutatás, technikai és emberi tényezők fejlesztése

2022. 05. 03., 13:51

A Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája és a Honvédszakszervezet, ”A munkaerő-hiány lehetséges kezelési módjai a honvédelemben” elnevezésű GINOP-5.3.5-18-2020-00162 azonosító számú támogatásához kapcsolódóan interjút készített a kutatásban együttműködő humán politikai szakértővel, Dr. Krizbai Jánossal.

„A munkaerő-hiány lehetséges kezelési módjai a honvédelemben” című projekt célja a jól képzett, az új kihívások szakszerű kezelésére megfelelően felkészített katonai és honvédségi alkalmazotti állomány utánpótlásának folyamatos biztosítása, a fiatalok megszólítása, tájékoztatása, pályára irányítása és pályán tartása, a jelentkező munkaerő-hiány csökkentése és az ágazat széles körű társadalmi megbecsülésének elősegítése.

Mi indokolja „A munkaerő-hiány lehetséges kezelési módjai a honvédelemben” című projektben végzett kutatást?

Az önkéntes haderő 2005-től történő bevezetése után a legénységi állomány biztosítása is önkéntes jelentkezés alapján történik.  Nemzetközi példák, kutatások azt mutatják, hogy a munkaerőpiaci kihívások miatt meg kell küzdeni a hadseregeknek is az állomány megszerzéséért és megtartásáért. A mai társadalmi viszonyok kevéssé támogatják a fizikailag is megterhelőbb kötöttebb munkák vállalását.

Mi volt a kutatás célja?

A fluktuációt (pályaelhagyást) vizsgáló kutatásunk célja az volt, hogy a már tényleges katonai szolgálatot teljesítő -döntően fiatalabb generációknál- vizsgáljuk a pályamotiváció, megelégedettség helyzetét. Kiemelten vizsgáltuk, hogy inkább személyi, vagy szervezeti okok a meghatározóak a pályaelhagyásnak.

 Milyen módszereket használtak a kutatás során?

Elsődleges empirikus kutatással, zárt kérdésekkel vizsgáltuk a kérdést, de módot adtunk személyes üzenetek megfogalmazására is. Ezen túl az okok mélyebb vizsgálatát személyes megkérdezésekkel, interjúkkal csoportos beszélgetésekkel végeztük.

 Mi alapján került a kutatásban a célcsoport meghatározásra?

A kutatás célcsoportja a megvalósító szakszervezetek tagságból, elsősorban a fiatalabb generációkra koncentrált biztosítva az országos lefedettséget. Tekintettel arra, hogy viszonylag kis elemszámú mintával dolgoztunk, az eredményeket összevetettük egy korábbi (2018-19) nagy mintás honvédségi kutatás vonatkozó blokkjaival, az eredményeket összevetve is értékeltük.

 A kutatás során kapott eredmények alátámasztották a hipotézist?

Tekintettel a kapott kedvezőtlen eredményekre a kutatási jelentésben leírtuk azt a történelmi társadalmi hatásokat is, melyek hozzájárulnak azokhoz a működési problémákhoz, melyek okozói a nagymértékű kiáramlásnak. Tehát összetettebbek az okok, így a válaszoknak is komplexebbeknek kell lenni. Fontos, hogy láthatóan megvan a vezetés felismerése, szándékolt a fejlesztés.

 A kutatás megvalósításakor találkoztak nem várt eredményekkel/újdonságokkal?

A kis elemszámok miatt viszonylag kevés lehetőség volt a belső összefüggések differenciált feltárására. Mindazonáltal az egyértelműen látható, hogy a fiatalabbak könnyebben döntenek a kilépés, pályaelhagyás mellett. Az idősebb generációk esetében inkább a motivációvesztés rezignáltságot okozott.

 Hogyan értékeli a kutatás eredményeit?

A kutatás eredményei egyértelműen igazolták, hogy olyan működési problémák is jelentkeznek, amelyekre kevéssé hatékony válasz a jövedelmek emelése. Fontos, hogy javuljon a munka és magánélet összhangja, tervezhetőbb, kiszámíthatóbb legyen a katonai pálya. Több olyan társadalmi változás is bekövetkezett a foglalkoztatásban, a munkaerőpiacon, amelyekre a honvédségben is reagálni kell. 

 Kutatást követően mik a következő lépések, jövőbeni tervek?

Nagyon fontosnak tűnnek azok a fejlesztési kérdések, amelyeket a honvédségben az elmúlt években elindítottak. Ezek azonban egyelőre erőteljesen technikai irányultságúak. Meghirdetésre került a szervezeti kultúra megváltoztatása is, de az állomány még nem érzi ennek a tényleges eredményét. Nagyon fontos hozadéka kutatásunknak, a projekt további feladatainak, hogy rámutassunk ezekre a hiányosságokra.

A Honvédszakszervezet és tagsága fontos szerepet tölt be a honvédségben a projekt tárgyában is. A legfelső fórumokon a szakszervezet vezetése tudja jelezni az állomány jellemző problémáit. Fontos viszont, hogy az érintettek a csapatoknál kapják meg a válaszokat is. Láthatóan az állomány mindegyik csoportja erőteljesen kifejezte a tájékoztatás hiányát ez olyan kiemelt kérdésnek látszik, amelyben szemléletváltással különösebb ráfordítások nélkül is érdemi változásokat lehet elérni. Nyilván fontosak azok a lépések, amelyek az átfogó fejlesztések érdekében megfogalmazódtak. Azokat a tapasztalatokat, amelyeket a projekt során szereztünk, fontos, hogy a felső vezetés megismerje. Továbbá kiemelten fontos lenne, hogy a vezetés válaszai a Honvédelmi humánstratégiában is testet öltsenek, hiszen a változások csak hosszabb intervallumban lehetnek hatékonyabbak.

A projekt keretében elkészülő elemzések, szakmai anyagok a projekt aloldalon (https://liganet.hu/p1318-a-munkaero-hiany-kezelese-a-honvedelemben.html) kerülnek megjelentetésre.

 

 

 

LETÖLTHETŐ DOKUMENTUMOK

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Honvédszakszervezetet a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2025. 01. 24., 10:40
Hétfőtől indul a Tik Tok oldalunk. Egy fiatal kollegina fog titeket információkkal ellátni ezen a csatornán keresztül a Honvéd Érdekképviseleti Szervezettel kapcsolatban. Mi úgy hívjuk őt Hészes Betti. Fogadjátok sok szeretettel tőle az infókat.
2024. 12. 10., 12:57
Tisztelt Tagtársunk! Örömmel tájékoztatjuk, hogy a GINOP _ PLUSZ 3.2.3-24 „Szociális partnerek kapacitásépítésének támogatása”című pályázat keretében a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet 57.663.449 Ft pályázati forrást nyert el...
2024. 03. 01., 12:35
Örömmel tájékoztatjuk önöket, hogy 2024. július 1-től a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet minden egészségpénztári tagsággal rendelkező tagjának rendszeres támogatást biztosít.
2024. 07. 25., 13:35
A Magyar Közlöny 2024. évi 69. számában 2024. június 28-án kihirdetésre került a honvédek jogállásáról szóló 137/2024. (VI. 28.) Korm. rendelet (Hjkr.)

  JETfly Magazin

Pontosan két évvel ezelőtt bemutatkozó interjút készített Tőrös István dr. Bali Tamás ezredessel, aki akkor vette át az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoki beosztását. Két év után ismét van miről beszélgetniük.

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.
Széchenyi 2020 europai szociális alap.