Ilyen még nem volt – röviden így értékelte a Társadalmi Szolidaritás Napját Gaskó István. A mintegy tízezer résztvevõvel lebonyolított tüntetés után a lapunknak nyilatkozó LIGA elnök szerint a – november 21-i - Kossuth téri demonstráció, nagygyûlés valószínûleg a magyar érdekvédelmi mozgalom egyik legjelesebb napjaként kerülhet be a történelembe, hiszen hosszú idõ után elõször voltak képesek összefogni a civil és érdekvédelmi szervezetek.
A vasutasok hatórás sztrájkja mellett az ország két megyéjében és számos termelõegységében munkabeszüntetéssel tiltakoztak a kormány egészségügyi politikája, a társadalombiztosítás privatizációja és a nyugdíjtörvények kedvezõtlen módosítása miatt.
Budapesten, a TUNGSRAM újpesti gyára elõtt – november 21-én délután – több százan fejezték ki elégedetlenségüket a cég munkahely leépítése miatt, amely elsõsorban a kisvárdai és a váci üzemeket érinti. Ezen az eseményen is felszólalt Gaskó István, aki az összefogás, a szolidaritás fontosságára hívta fel a figyelmet.
Este, a Kossuth téri nagygyûlés elõtt az elõzõ napok – demonstrációs elõkészületeit feldolgozó – híradásait láthattak a gyülekezõk. Ezt követõen pedig – a Himnusz után – a LIGA által meghirdetett akcióhoz csatlakozott civil szervezeteket és a sztrájkban részt vett szakszervezeteket köszöntötték. Miután Alper László, a LIGA elnökségi tagja a gyõri RÁBA gyárban lezajlott egyórás figyelmeztetõ sztrájkról beszámolt, a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség fõtitkára, Guy Ryder 168 millió ember nevében írt támogató levelét olvasták fel.
A hozzászólók között elsõként a mikrofonhoz lépõ Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke arról beszélt, hogy prédák vagyunk a multi szervezetek és vállalkozások elõtt, s reformokra hivatkozva kétszer akarják megcsapolni egyébként is szûkös jövedelmünket.
Gaskó István beszédében – egyebek mellett – kiemelte: a szolidaritás hiánycikké vált Magyarországon, a Kormány most a legsúlyosabb csapást kívánja mérni az emberekre, mi vagyunk a rendszerváltás legnagyobb kárvallottjai. A LIGA elnöke elmondta, hogy a kollégák az egzisztenciájukat kockáztatva – méltóságteljesen és mértéktartó módon – álltak ki a munkavállalók érdekeiért. Történelmet írunk, hiszen eredményes sztrájkok után még egyszer sem volt ekkora tüntetés. A LIGA elnöke szerint a törésvonal a pénztár-privatizálók és az azt ellenzõk között áll. Az egészségügyi kerekasztal kidolgozta az alternatívát, azt kell támogatni – mondta, majd hangos szóval, NEM AKARJUK-at kiáltva zárta beszédét.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint az egészségügy és a társadalombiztosítás alapjait akarják kirabolni a privatizációval – a közpénzünket azonban nem adhatjuk oda.
Szabó Endre, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke - miután tapsot kért a tüntetõknek - a magyar családok nevében elmondta: végre valami megmozdult, létalapunk a szolidaritás. Hatalmas az összefogás, mert egyet akarunk. A civil szféra is politizál, a köz ügyeivel foglalkozik, de nem pártpolitizál. Nagy baj van, szociális válság van kibontakozóban. Ha nem vonja vissza a Kormány a törvénytervezetet, akkor folytatnunk kell a tiltakozást – gyermekeink érdekében is – tette hozzá a NOE elnöke.
Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum elnöke szerint kötelességünk kiállni emberi és társadalmi jogainkért.
Bagi Béla, a MAGOSZ alelnöke azzal kezdte mondandóját, hogy úgy érzi magát, mint 2005 márciusában, a gazdatüntetések idején. Vészhelyzet alakult ki, s ezt a Kormány idézte elõ, az OEP kasszájában lévõ pénz valódi tulajdonosa a nép – mondta az alelnök.
Váradi Tibor, a TB Mentõk szervezet nevében arról szólt, hogy együtt kell tartani a társadalombiztosításból befolyó összeget, hiszen a privatizáció csökkenti a szolidaritást is. Ne a profit, hanem az ember legyen a fontos.
Kajner Péter, az Élõlánc elnökségi tagja is azt hangsúlyozta, hogy a TB vagyon nem a Kormányé, hanem a magyar embereké.
Ezt követõen Kónya Péter, a LIGA társelnöke ismertette a Kiáltvány szövegét.
Ma, november 21-én, a ,,Társadalmi Szolidaritás Napján”, a LIGA szakszervezetek által a Munkástanácsok Országos Szövetségével, a támogató szakszervezetekkel, a szakmai kamarákkal és civil szervezetekkel összefogásban szervezett demonstráció résztvevõi az alábbi Kiáltványt fogadták el:
1. Követeljük, hogy a Kormány vonja vissza az egész magyar társadalmat érintõ egészségbiztosítás privatizációját tartalmazó törvénytervezetet, követeljük a tényleges társadalmi egészségbiztosítás megteremtését!
2. Követeljük, hogy a Kormány nyújtson be törvénytervezetet a jelenleg hatályos nyugdíjszámítási szabályok fenntartására, és valamennyi, egészségre ártalmas munkakörben dolgozónak biztosítsa a korkedvezményes nyugdíj lehetõségét!
3. Követeljük, hogy a Kormány érdemi társadalmi párbeszédet folytasson a munkavállalók gazdasági és szociális érdekeit érintõ minden fontos kérdésrõl!
A tüntetés végén a Szózatot énekelte el a mintegy tízezer résztvevõ.