Szeptember közepén levelet visz a postás a „Honvéd” Nyugdíjpénztár minden tagjának. E levélbõl mindenki megtudhatja, mi is az a választható portfólió, miért szükséges a bevezetése, s az is kiderül, hogy a pénztár a tagok válaszát várja, hiszen ez nagyon fontos a küszöbön álló besorolásukhoz.
Zs. I.
A levélbõl az érintettek megtudhatják, hogy a kormány az 1997. évi LXXXII sz. törvény módosítása során 2009. január 1-jével a magán-nyugdíjpénztáraknál kötelezõvé tette a választható portfólió bevezetését. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a pénztártagok – kockázatvállalási hajlandóságuknak és életkoruknak megfelelõen, a lehetõ legjobb nyugdíj érdekében – különbözõ hozam-kockázati profilú portfóliók közül választhatnak.
A Honvéd Nyugdíjpénztár közgyûlése – figyelembe véve a pénztár dinamikus növekedését, az élenjáró befektetési hozamokat, a tavaly bevezetett korszerû informatikai rendszer technikai lehetõségeit – úgy döntött, hogy a választható portfóliókat már 2008. január 1-jével, mindkét pénztári ágban bevezeti.
A választható portfóliós rendszer azért elõnyös, mert ha a pénztártag mindig a megtakarítások elõre látható idõtartamának megfelelõ kockázatú és várható hozamú befektetést választja, akkor növelheti leendõ nyugdíjának mértékét.
A pénztári levél részletesen bemutatja a három – „klasszikus”, „kiegyensúlyozott”, illetve „növekedési” – portfólió jellemzõit, a befektetési alapok arányát.
Egyébként a vagyonkezelõi számítások azt mutatják, hogy ha a tagok az elmúlt öt évben (2001-2006) a bevezetésre kerülõ portfóliók közül választhattak volna, akkor a klasszikus portfólió értéke minimálisan haladta volna meg az inflációt, a kiegyensúlyozott befektetési csomag 3-4%-os, a növekedési portfólió pedig 8-9%-os reálhozamot hozott volna.
A pénztárnak vannak olyan tagjai, akik mindkét pénztári ágban tagok, míg szép számmal akadnak, akik csak az önkéntes vagy csak a magán ágazatban rendelkeznek tagsággal. A tagsági viszonynak megfelelõen a kiküldött levél is háromféle, s ezekhez a pénztár válaszborítékot is mellékelt. A tagoktól most azt várják, hogy mielõbb töltsék ki a mellékelt adatlapot, s küldjék vissza a feladónak. Az adatlap kitöltésével ugyanis döntést hozunk, hogy a magán ágazatban melyik portfólióba kérjük a besorolásunkat, aki pedig az önkéntes pénztárnak (is) tagja, annak arról is határoznia kell – miután itt nem kötelezõ a választás – hogy akar-e élni ezzel a lehetõséggel.
A pénztár kéri, hogy a válaszleveleket postafordultával, de legkésõbb november 30-ig küldjék vissza a pénztártagok. Amennyiben valaki nem kíván élni a választás lehetõségével, õt a pénztár a magán-nyugdíjpénztári ágazatban – a törvényben meghatározott feltételek szerint – az életkorának megfelelõ portfólióba, az önkéntes pénztári ágban pedig a kiegyensúlyozott portfólióba sorolja be.
Zs. I.