Az Országgyûlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának tagjai egyöntetûen az afganisztáni katonai misszió folytatása mellett kötelezték el magukat, mivel valamennyien úgy gondolják: a Magyar Köztársaság nemzeti érdeke, hogy erejétõl fügõen részt vállaljon a terrorizmus és a kábítószer-termelés bázisainak felszámolásában, s ezáltal a lakosság életkörülményeinek javításában. A grémium rendkívüli megbeszélésének mindenekelõtt az volt a célja, hogy tájékoztatást kapjon a misszió két tûzszerész katonája halálának körülményeirõl, valamint a tartományi újjáépítésben tevékenykedõ alakulat biztonságának helyzetérõl. A zártkörû bizottsági ülés után a fideszes elnök, Lázár János, Szekeres Imre honvédelmi miniszter, valamint Havril András vezérkari fõnök tartott sajtótájékoztatót.
Szekeres Imre mindenekelõtt azt hangsúlyozta, hogy egyetlen egy képviselõ sem gondolta azt, - amit egyébként a sajtó napokon át firtatott - hogy a két tragikus haláleset után a nyolc tûzszerészt, netán az egész magyar kontingenst haza kellene hívni. Magyarország tagja a NATO-nak, ezért sem lehet csupán haszonélvezõje annak a biztonságnak, amit a szövetség jelent számára - érvelt a miniszter, rámutatva ezzel annak a fontosságára, hogy a NATO legnagyobb katonai megmozdulásából hazánk egyszerûen nem vonhatja ki magát. - Erre a misszióra szükségünk van, hiszen nemzeti és nemzetközi tekintélyünket is növeli - mondotta.
Havril András vezérezredes a merénylet vizsgálatának eredményérõl szólva egyértelmûsítette: a két tragikus esemény elemzésébõl kiderült, hogy a magyar tûzszerészeknek csapdát állítottak, ez okozta a halálukat. - Új harcászati környezetben kell a feladatunkat végrehajtani, mert a fenyegetés is új tipusú: a legkorszerûbb robbanóeszközöket a primitív megoldásokkal kombinálják. Minden csapda más és más, szakmailag szinte lehetetlen kiszámítani - jelentette ki a tábornok. Sajnálatosnak nevezte, hogy nincsenek nemzetközi tapasztalatok, emiatt a komplex védekezési rendszabályokat maguknak a katonáknak kell kidolgozniuk. A vezérkari fõnök szó szerint a következõképpen jellemezte a két tragédiát: „Jól elõkészített, a legkitûnõbb szakembereket is megtévesztõ módon, az információk szakavatott eljuttatásával és a magyar katonák elhivatottságát kihasználva telepítették az eszközöket.” Tájékoztatásának végén közölte, a tûzszerészek továbbra is résztvesznek a magyar misszió munkájában, mivel ez a katonai képesség fontos része a kontingens biztonságának.
A szakbizottság elnöke, Lázár János is megerõsítette a miniszter kijelentését: a missziót hiba lenne visszahívni. Hangsúlyozta viszont: a kormány kötelessége, hogy maximálisan gondoskodjon az Afganisztánban szolgáló katonák biztonságáról. Mint mondotta, ha nincs elegendõ pénz a katonák felkészítésére és biztonságuk tárgyi feltételeinek megteremtésére, a Fidesz hajlandó megszavazni a költségvetés módosítását. Pénzügyi akadálya nem lehet a kontingens sikeres, eredményes és biztonságos mûködésének. Szerinte azért is fontos ez a kérdés, mert újabb halálesetek követhetik a mostaniakat, ha a védelem nem teljes.
Szabó Iréne
A Honvédszakszervezet vezetõsége részvétét fejezi ki az Afganisztánban hõsi halált halt katonatársunk, egyben tagtársunk, Nemes Krisztián õrnagy családjának és minden hozzá közel állónak. A rövid idõn belül bekövetkezett tûzszerész halálesetek miatt szakszervezetünk soron kívüli konzultációt kezdeményezett a honvédelmi miniszternél.
A konzultáció kapcsán tájékoztatást kérünk – többek között - a tragédiák körülményeirõl, a tûzszerész részleg (tágabban az MH PRT) állományának élet- és szolgálati feltételeirõl. Kiemelt szempontként igénylünk információkat a hazai kiképzésre, majd a konkrét feladatra való felkészítésre, a végrehajtásra rendszeresített és biztosított fegyverzeti-technikai eszközökre és anyagokra, a különbözõ helyzetekre vonatkozó végrehajtási, eljárási szabályokra, a szolgálati és regenerációs idõszakok alkalmazási rendjére vonatkozóan.
A konzultáció eredményérõl tagjaink weblapunkról és az Egység újságból tájékozódhatnak majd.
Dr. Heiling Ottó