Idén nyáron immár 10 éve annak, hogy a Hosz nyugállományú tagjai megalakították a tevékenységüket irányító szervezetüket, a Nyugállományú Tagozatot (Tagozat). Az évforduló alkalmat kínál arra, hogy a Tagozat elõtörténetét és a megalakulását követõ tevékenységét áttekintsük, megemlékezve e történet fontosabb eseményeirõl, jellemzõirõl.
I. Az elõtörténet 1991-1998
1. A politikai rendszerváltás folyamatában a nyugállományú katonák körében gyakori beszédtéma volt, hogy a nyugállományúak jogosultságaira (ellátására, jogaikra, nyugdíjra, stb.) a társadalmi változások mit eredményezhetnek (pl. Bp-i Nyá. Klub Hadkieg. Tagozatának körében is).
Az ez irányú vizsgálódások során kerültek kapcsolatba a KÉSZ létrehozásán fáradozó Ideiglenes Bizottsággal, melybe a szándékok kölcsönös találkozása kapcsán kooptálásra került Fodor László nyá. alez. és késõbb Kovácsics Ferenc alez.
2. Az IB-ben való tevékenység a KÉSZ alakuló közgyûlés elõkészítésének keretében:
- a nyugállományú klubokkal és
- több – fõleg budapesti lakosú – nyugállományú katonával való kapcsolatfelvételt szolgálta elsõsorban
- ugyanakkor az alakuló közgyûlés elõkészítésével kapcsolatos feladatokban is közremûködtek (meghívók, tájékozatók, újságcikk a Magyar Honv. 38.sz-ban)
A nyugállományú katonák, klubok zöme egyetértett a KÉSZ megalakításával, de nem kevesen óvatosságra, esetleges retorzió lehetõségére is felhívták a figyelmet.
Már ekkor érezhetõ volt, hogy a HM támogatással megalakult Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége (BEOSZ) riválisát vélte a KÉSZ nyugállományúakat is soraiba hívó szándékában.
3. Ilyen körülmények között jött el 1991 szeptember 14-én a KÉSZ alakuló értekezletének napja.
A megjelentek sorában 57 egyéni érdeklõdõn túl 4 nyugállományú klub is képviselte a nyugállományúakat. Közülük többen is felszólaltak, kifejezve azon aggályukat is, hogy belépésükkel elveszíthetik a klubok HM általi támogatásainak lehetõségét. A megjelentek belépési szándékukat jegyzéken alá is írták, a KÉSZ elnökségébe pedig Kiss Lajos nyá. ezredest megválasztották.
4. Ezután egy küzdelmesnek jellemezhetõ tevékenység zajlott, melynek fõ célja a KÉSZ legitimitásának elnyerése volt, egyben a szervezeti élet megteremtése és az érdekképviseleti tevékenység megjelenítése is feladatot jelentett.
Ebben a környezetben a nyugállományú tagság (a klubok stb.) bevonásának bõvítése nem következett be, melynek okai sorában említhetõk:
- nem sikerült kialakítani a vezetés, szervezés optimális formáját, az újonnan nyugállományba kerülõk megszólítására nem került sor.
- a BEOSZ vezetése idegenkedve fogadta a tagszervezési kísérleteket a kluboknál, a kettõs tagság lehetõségétõl elzárkóztak.
- a KÉSZ ht. állományú elnöksége a szervezet a ht. állományú irányultsága mellett nem tudott hatékonyabb segítséget nyújtani. Egyes vélekedések szerint a nyák. jelenléte inkább problémaokozó – mint a szervezetek segítõ – eleme volt a KÉSZ-nek.
(Folytatjuk.)
Fodor László nyá. alez
alapító tag /szervezõ/