A Hosz elnöksége megtárgyalta és elfogadta a nyugállományú katonák belépésének rendjét a Honvédszakszervezetbe. Korábban gyakran megtörtént, hogy megfelelõ ajánlás és ismeretség hiányában elutasították a kérelmezõket. A kiadásra kerülõ adatlap és felvételi eljárás rendje sok esetben egyszerûsítheti az eljárást.
Az elnökség maradéktalanul egyetértett azzal a javaslatommal, hogy a KÉSZ megalakulása elõtt nyugállományba kerültek mellett azok is be-, illetve visszakerülhessenek tagjaink közé, akik jogszabályi tiltás miatt nem lehettek aktív szolgálatuk idején a Hosz tagjai.
A fenti elvi alapállás kinyilvánítása mellett - bár errõl határozat nem született, egyetértés alakult ki abban is, hogy a nem túl távoli jövõben, feltehetõleg a következõ kongresszust követõen - már csak jogfenntartóként lehet a nyugdíjas a Hosz tagja, azaz megszûnik azok felvétele, akik aktív korukban nem léptek be.
Ha meggondoljuk, akkorra több mint 20 év telik el a szervezet megalakításától. A jelenlegi katonák többsége számára a Hosz jogelõdje, a KÉSZ már ismeretlen fogalom. Õk már egy olyan hadseregben szocializálódtak, amelyben volt érdekvédelem, a csatlakozás lehetõsége fennállt. Egy közel 50%-os szervezettség mellett még arra sem lehet hivatkozni, hogy félt a hátrányos megkülönböztetéstõl. Én is úgy gondolom: 15-20 év mindenkinek elegendõ ahhoz, hogy eldöntse, hova akar tartozni.
Szeretném viszont felhívni a közelmúltban nyugállományba vonultak figyelmét, hogy átlépni a Nyugállományú Tagozatba csak annak lehet, aki még tagja a szervezetnek, a többieknek ismét felvételüket kell kérni. Sokan megfeledkezn(t)ek arról, hogy a Nyugállományú Tagozatba való átkerülés nem automatikus, és nem jelenti feltétlenül a volt alakulat csoportjához való csatlakozást. Az átlépést kérni kell, és a tag bármely csoportba átkerülhet. Ilyen esetben, amikor valaki tag volt, kérelme mellett jó lenne, ha ennek tényét - pl. legutolsó igazolványának fénymásolatával, vagy pénzügyi visszaigazolással, amelyen feltüntették a tagdíj levonását - igazolná. Fontos a dokumentumok megléte, tehát nem elégséges a telefonon történõ megkeresés.
A csoportvezetõket szeretnénk a jövõben gyakrabban tájékoztatni a várható lépésekrõl, és mi is várjuk valamennyi nyugdíjas társunk véleményét, javaslatát, de sürgõs esetek kivételével írásban.
Szeretnék két fontos információt megosztani veletek. Egyre többen kérdezik, mit tesz a Hosz a nyugdíjasokért. Fiatal tagtársainknak üzenem, hogy a 19/2007 és a 185/2007 számú alkotmánybírósági beadvány tartalmazza a nyugdíjkorhatár alatti foglalkoztatást korlátozó törvény vonatkozó rendelkezéseinek hatályon kívül helyezését. Figyelembe véve, hogy a probléma megoldása sürgõs, mert a közeljövõben nyugdíjba vonulókat már most is érinti és nem biztos, hogy a taláros testület 2010-ig tárgyalni fogja a beadványt, módosító indítványt is elõkészítünk.
Várjuk javaslataitokat a tárca idõsügyi stratégiájának tartalmára, és a nyugdíjas szervezetek mûködési feltételeinek javítására vonatkozóan.
Sörös István
Tagozat elnök